"To najdôležitejšie, čo im môžeme dať, je náš čas a prítomnosť. A najmä to, že im dávame pocítiť ich ľudskú hodnotu. Pretože títo ľudia svoju hodnotu vo vlastných očiach už dávno stratili, nevidia, že sú krásni a dobrí aj napriek užívaniu návykových látok," hovorí SABÍNA BRÉDOVÁ z občianskeho združenia Prima.
Venujú sa v ňom terénnej sociálnej práci s ľuďmi, ktorí pracujú v sexbiznise, ale aj užívateľom drog, pri ktorých uplatňujú princípy harm reduction, teda prevencie a znižovania rizík pri užívaní návykových látok. Cieľom teda nie vojna proti drogám ako taká, ale najmä ochrana verejného zdravia.
"Jeden z najhlavnejších dosahov stigmatizácie je stotožnenie sa s ňou. Keď nastane, tak človek môže abstinovať ďalších dvadsať rokov, aj tak bude stále žiť s tým, že je 'špinavý feťák' a veľmi ťažko sa z tej ulity bude vedieť pohnúť. Respektíve sa možno k abstinencii ani nedostane."
Sabína Brédová
- Pôsobí ako koordinátorka kontaktného centra občianskeho združenie PRIMA a ako terénna sociálna pracovníčka.
- Vyštudovala Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v odbore misijná a charitatívna práca.
- Pôvodne sa zameriavala na rozvojovú prácu v Indii a Kambodži.
- Aktívne sa venuje otázke tzv. harm reduction (zmierňovania nepriaznivých dôsledkov) a ľudským právam.
Ľudia obvykle nevedia, ako presne funguje terénna práca a predstavujú si, že iba vymieňate ľuďom užívajúcim drogy striekačky. Ako teda vyzerá moderný streetworking?
Terénna sociálna práca je jednou zo základných metód sociálnej práce vôbec. Odohráva sa v prirodzenom prostredí klienta, kde žije alebo pracuje.
Buď chodíme a aktívne vyhľadávame klientov v ich prostredí, alebo stojíme na nejakom konkrétnom stanovisku, väčšinou s našou dodávkou, a klienti presne vedia, v ktorom čase a v ktorý deň nás tam nájdu a službu dostanú.
V rámci združenia poskytujeme výmenný program, ale aj distribuujeme zdravotnícky materiál, ktorý je potrebný pre bezpečnú aplikáciu drogy.
Čo klientom a klientkam napríklad dávate?
Sú to napríklad suché a dezinfekčné tampóny. Potom takzvaný stericup alebo ľudovo panvička, v ktorej si ľudia pripravujú heroín. Ďalej aktívny vitamín C, ktorý funguje okrem iného aj ako výživa pre žily. Pri dlhodobom vnútrožilovom užívaní totiž žily kôrnatejú.
Dávame im aj vatový filter na prefiltrovanie látky, ktorá sa naťahuje do injekčnej striekačky, aby sa niektoré prímesi nedostali priamo do žily a nespôsobili v tele ešte väčší problém ako samotná droga. Poskytujeme aj kondómy, leukoplasty, obväzy, gumené rukavice, rúška, dezinfekcie na ruky.
To je základ pre terénnu službu. A nadstavbou je sociálna asistencia, poradenstvo a sprevádzanie.
Máme multidisciplinárny tím, s lekárkou poskytujeme ošetrenie a testovanie na sexuálne prenosné ochorenia, psychológ zase pomáha v psychologickom poradenstve.
Klientele vieme vybaviť absolútne všetko od občianskeho preukazu cez liečenie, prácu, osobný bankrot až po ubytovanie či sprevádzanie k lekárovi.
Navonok to môže vyzerať, akoby ste užívateľov drog podporovali.