Kvety patria celosvetovo k najčastejšiemu daru, určenému pre ženy, nech už nás nimi obdarí ktokoľvek vrátane nás samých. Napriek tomu, že sa môžu zdať prvoplánové, vždy vedia vyčariť úsmev na tvári.
A niekomu aj zmeniť život. Napríklad ženám v Afrike.
Tento článok nájdete aj v marcovom vydaní mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31. 3.

Krásne, ale férové
Ženy v Afrike kvety nedostávajú, čo je vzhľadom na životnú úroveň pochopiteľné. Veď tam ľuďom chýbajú oveľa dôležitejšie veci, často aj pitná voda, lieky či cesty, po ktorých by mohli chodiť do školy do práce.
Viac ako kytica ruží by ich určite potešila strava na celý mesiac, poriadne topánky, a čo je najdôležitejšie - bezpečie.
A tak kvety radšej posielajú k nám do Európy, poctivo a férovo vypestované, aby na revanš mali trocha prostriedkov na väčší životný štandard (nie, ani zďaleka to nie je ešte náš klasický sobotný nákup ani prirodzené teplo domova a večer pri telke, ale v Afrike sa všetko ráta mnohonásobne).
Preto ak nabudúce pôjdete po svoje ruže do obchodu alebo budete intuitívne vedieť, že vám ten váš chystá kvetinové prekvapenie, nenápadne mu naznačte, aby kupoval tie s nálepkou fairtrade - férového obchodu.

Práve tá totiž mení životy a na kráse kvetov rozhodne neuberá, práve naopak. A to sa oplatí, nie? Mať krásne kvety s dobrým pocitom ako bonus...
Napríklad v roku 2021 sa na Slovensku predalo celkom 457 530 kusov rezaných fairtradových kvetov. Fairtradový príplatok, ktorý vďaka týmto predajom získali pestovatelia kvetov, predstavoval 3900 eur.