Poznáte Slavóniu - región krásnej prírody, historických vínnych pivníc, najväčšej komunity Slovákov v Chorvátsku, ale tiež odvážnych činov?
Netrápte sa, ak nie, my vám ju predstavíme.
Zrejme každý pozná chorvátsku Dalmáciu, Kvarner či Istriu s jadranským morom, ale asi málokto tuší, kde sa nachádza región Slavónia. Je najvýchodnejším regiónom Chorvátska tiahnucim sa medzi Bosnou a Hercegovinou, Srbskom a Maďarskom a rozkladajúci sa medzi riekami Dunaj, Sáva a Dráva.
Táto oblasť je ešte turisticky neobjavenou časťou krajiny, drží sa v úzadí, ale má veľký potenciál stať sa návštevníckym hitom pre cestovateľov, ktorí hľadajú nové zážitky.
Tento článok nájdete aj v marcovom vydaní mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31. 3.

Okrem krásnej prírody sa pýši zaujímavými mestami, kostolmi, palácmi či historickými vínnymi pivnicami. Ak trávite čas radi na čerstvom vzduchu, zo Slovánie budete nadšení, keďže je tu veľa možností na pešie, cyklistické či lodné výlety.
Okrem toho tu nájdete neobyčajnú pohostinnosť miestnych obyvateľov, ktorí vám ponúknu skvelé vína, slavónsku slivovicu, tradičné údeniny „kulen“, pálivý guláš „čobanac“, rybí paprikáš a veľa ďalších regionálnych špecialít.
A nebudete si tu musieť ani tak hlboko siahnuť do vrecka. Ceny sú v Slavónii zhruba o tretinu nižšie ako v hlavných turistických častiach Chorvátska. Slavónci si udržujú miestne zvyky, nosia ľudové kroje a pestujú svoje tance a hudbu.
Zaujímavosťou Slavónie je, že práve v tomto regióne žije veľa Slovákov. Tí sem prišli z oblasti Kysúc a Oravy pred 130 rokmi za vidinou lepšieho života. Dostali tu úrodnú pôdu a pozemky, na ktorých si vybudovali svoje príbytky.
Počas balkánskej vojny v 90. rokoch 20. storočia mnohí Slováci región opustili a emigrovali do iných častí Chorvátska či Srbska. Avšak i po vojne sa tu slovenská komunita udržala, Slováci si v tomto regióne i naďalej uchovávajú slovenský jazyk, zvyky, folklór, piesne a tradície.
Osijek
Centrom Slavónie je stotisícové mesto Osijek, plné historických pamiatok. Aj keď bolo vážne poškodené bombardovaním počas občianskej vojny v 90. rokoch 20. storočia, väčšinu jeho historického centra sa už podarilo zrekonštruovať do bývalej krásy.
Centrom mesta je Horné mesto s Trgom Ante Starčevića (Námestie Ante Starčeviča) s množstvom barov, reštaurácií a obchodov, kde turistickí sprievodcovia vždy vytiahli z peňaženky bankovku v hodnote 200 kuna a ukázali vám na rubovej strane budovu hlavného vojenského veliteľstva Slavónskej hranice s morovým stĺpom z roku 1729, pred ktorou ste akurát stáli. Dnes v nej sídli rektorát miestnej univerzity.
Bankovku venovanú Osijeku dopĺňa vyobrazenie významnej vojenskej pevnosti Tvrda z 18. storočia, ktorá je aj dnes opevneným centrom mesta a v jej areáli si môžete pozrieť radnicu, univerzitné fakulty, barokový Kostol sv. Michala, františkánsky kostol, kláštor sv. Kríža či Múzeum Slavónie s bohatými zbierkami geologických, pravekých, gréckych či rímskych nálezov a bohato zdobených krojov.
Z pôvodných brán do pevnostného systému sa dochovala len Vodná brána, nachádzajúca sa pri rieke Dráva. Nábrežie je obľúbeným miestom na prechádzky a počas leta sa môžete baviť a relaxovať na najväčšej piesočnatej mestskej pláži Copacabana na brehu Drávy.

Parky, umenie a výborné jedlo
Mesto má aj najviac zelených plôch v Chorvátsku a nachádza sa tu viac ako 17 parkov. Pevnosť a Horné mesto je spojené s Dolným mestom Európskou triedou, ktorá je hlavnou tepnou mesta. Lemovaná je výstavnými secesnými domami.
Nachádza sa tu aj galéria výtvarných umení, ktorá vystavuje obrazy z 18. a 19. storočia, ale aj obrazy súčasných chorvátskych umelcov. K najkrajším secesným stavbám patrí kino Uránia, kde sa okrem premietania filmov konajú aj koncerty a iné kultúrne podujatia.
V budove sa nachádza aj jedna z najlepších osijeckých reštaurácií Lumiere, kde si určite pochutíte na tunajších špecialitách.

K významným cirkevným pamiatkam Dolného mesta patrí najstaršia budova v meste, Kostol a kláštor sv. Jakuba so vzácnymi freskami, a Kostol sv. Petra a Pavla, ktorý je vďaka svojej mohutnosti nazývaný aj katedrálou. Jeho veže dosahujú úctyhodných 90 metrov a sú po záhrebskej katedrále druhé najvyššie v krajine.
V meste si môžete pozrieť aj nezvyčajný pamätník, ktorý vzdáva hold ikonickému činu vzdoru počas prvých fáz juhoslovanskej občianskej vojny. Dňa 27. júna 1991 sa prehnali Osijekom tanky juhoslovanskej ľudovej armády.