V zimnom období kašeľ počuť prakticky všade. Občasné decentné odkašľanie je bežné takmer ako dýchanie. Záchvaty dráždivého alebo ,,chrchľavého" kašľa sú však už dôvodom zostať doma a preliečiť sa.
Tento rozhovor nájdete aj vo februárovom vydaní mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 28.2.2023.

Vírusovú či bakteriálnu infekciu sa rozhodne oplatí vyležať. Pri kašli totiž dosahuje rýchlosť vzduchu silu uragánu a kvapôčková infekcia sa tak rýchlo šíri.
Na otázky odpovedá MUDr. Jana Káčeríková:

- Čo to vlastne je?
Kašeľ je prudké uvoľnenie vzduchu z dýchacích ciest oproti uzatvoreným hlasivkám. Ide o automatický pokus tela vyčistiť dýchacie cesty, reflex, ktorý slúži na ochranu pľúc.
Najčastejšími príčinami kašľa sú infekcie spôsobení vírusmi, prípadne baktériami. Kašeľ môže byť príčinou porúch spánku, bolestí hlavy, problémov s dýchaním, u starších ľudí dokonca porúch srdcového rytmu.
So začiatkom chrípkovej sezóny, zvýšeným počtom bežných prechladnutí či infekčných ochorení dýchacích ciest sa kašeľ stáva témou číslo jeden v ambulanciách lekárov.
U detí sprevádza kašeľ vírusová infekcia vo viac ako 90 percentách prípadov. U dospelých bývajú, samozrejme, častejšie aj iné príčiny kašľa ako akútne respiračné infekcie.
- Akútny vs. chronický
Ak sa do dýchacích ciest dostanú choroboplodné zárodky, riasinky, ktoré pokrývajú ich sliznicu, sa snažia votrelcov kmitavými pohybmi vypudiť. Pri kašli vzniká vysoký pretlak a silným výdychovým prúdom vzduchu sa hlien a cudzie elementy dostanú mimo organizmu.
Akútny kašeľ zvyčajne sprevádza infekcie horných dýchacích ciest (spôsobené väčšinou vírusovou infekciou, keď kašeľ väčšinou mizne do týždňa bez špecifickej liečby).
Nákaza v dolných dýchacích cestách už môže viesť k vážnejšej infekcii pľúc. Spôsobujú ju tiež vírusy alebo baktérie, pričom bakteriálne infekcie sa liečia antibiotikami.
Akútny kašeľ môže sprevádzať aj zápal prínosových dutín, keď zatekajúci hlien dráždi zadnú stenu hltana, príležitostný akútny kašeľ môže vznikať pri astme (niektorých astmatikov dráždi chladný vzduch, námaha, alebo kašlú predovšetkým nadránom).
Prostredníctvom kašľa sa telo zbavuje aj cudzieho telesa v dýchacích cestách.
Chronický kašeľ spôsobujú závažnejšie ochorenia v podobe astmy, chronickej obštrukčnej choroby pľúc, návratu žalúdočnej kyseliny (tzv. reflux), laici málo vedia o negatívnom vplyve liekov, keď kašeľ môžu spôsobovať napríklad niektoré medikamenty na liečbu vysokého krvného tlaku.
Za chronický sa však považuje kašeľ, ktorý trvá týždne až mesiace, v takomto prípade sa už bežná infekcia považuje za málo pravdepodobnú. Typický je napríklad pre fajčiarov, pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a podobne.