V najbližších týždňoch čaká deviatakov a aj ôsmakov, ktorí plánujú študovať na bilingválnych školách, výber strednej školy. Prihlášku musia podať do 20. marca.
Psychológ a kariérový poradca z Centra poradenstva a prevencie v Prešove MAROŠ KUCHTA hovorí, že oproti minulosti majú rodičia a žiaci na dosah viac informácií o študijných odboroch. Na druhej strane môže byť pre nich náročné zorientovať sa v takom množstve informácií.
„Voľba štúdia si vyžaduje určitý čas a nemalo by ísť o náhodné impulzívne rozhodnutie,“ vysvetľuje v rozhovore pre SME.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako vplýva miesto bydliska na výber strednej školy.
- Či sú žiaci ochotní za vzdelávaním dlho cestovať a bývať na internáte.
- Do akej miery by mali rodičia zasahovať do výberu strednej školy.
- Ako komunikovať s dieťaťom, keď máme pocit, že si vybralo nevhodnú školu.
- V čom je v súčasnosti výber strednej školy náročnejší.
- Kedy by mal žiak začať rozmýšľať o výbere strednej školy.
- Či existujú univerzálne rady pre ôsmakov a deviatakov.
Prečo je kariérový poradca dôležitý?
Poradca predstavuje pomoc a oporu pre žiakov, ktorí sa cítia neisto a sami v otázkach, čo majú ďalej robiť a čo im môže priniesť ich budúcnosť.
Niekedy sa žiaci nevedia zorientovať samostatne v tom, čo ich charakterizuje, čo ich baví. A aj v prípade, že to vedia, môže byť pre nich náročné nájsť miesto, kde to môžu využiť.
Našou prácou nie je iba to, že sa porozprávame so žiakom a ukážeme mu jeho možnosti. Naším cieľom je ho posilniť, aby dokázal rozhodnutie urobiť samostatne a bol s ním stotožnený.
Čím sa odlišuje práca kariérového poradcu v centre poradenstva a prevencie od toho, ktorý pôsobí priamo v škole?
Kariérový poradca v centre okrem iného robí aj diagnostiku, na základe ktorej je možné posúdiť rozumové predpoklady, záujmy, motiváciu, osobnostné charakteristiky a tiež spôsob trávenia voľného času. Tieto informácie sú potrebné, aby sa žiaci vedeli správne rozhodnúť a nájsť súlad medzi tým, čo je pre nich charakteristické a čo budú vedieť využiť na trhu práce.
Okrem diagnostiky poskytujeme aj bezplatné individuálne konzultácie pre žiakov, rodičov, učiteľov a aj pre výchovných poradcov, ktorí na školách často zastávajú rolu kariérového poradcu.
Ďalšou z našich úloh je aj ich metodické vedenie. K ich hlavným úlohám patrí sprostredkovanie informácií o trhu práce či o možnostiach štúdia.
Žiakom tiež pomáhajú pri administratívnych úkonoch súvisiacich s prechodom na ďalšie štúdium, napríklad vypĺňanie a podávanie prihlášok.
Maroš Kuchta
- Psychológiu vyštudoval na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
- V Centre poradenstva a prevencie v Prešove pracuje od roku 2014 ako psychológ.
- Pracuje na oddelení psychologického poradenstva, psychoterapie a metodiky výchovného poradenstva v osobnostnom, vzdelávacom a kariérovom vývine.
Koľko žiakov, rodičov či škôl vyhľadáva vašu pomoc?
V našom okrese sme k dispozícii približne 70 základným školám. S väčšinou už máme zabehnutý systém a ich žiakom v ôsmom a deviatom ročníku poskytujeme kariérové poradenstvo.
Po absolvovaní testov dostávajú individuálnu spätnú väzbu, v ktorej zistia niečo o sebe a aj o odboroch, ktoré sú pre nich vhodné. Ak má rodič k výsledkom otázky, môže prísť za nami aj individuálne.
Rodičia nás však tak často nevyhľadávajú, viac chodíme do škôl.
Pôsobíte v Prešove. Má región nejaký vplyv pri výbere strednej školy?
Určite áno. Prešov ako krajské mesto, má oveľa viac možností štúdia v porovnaní s menšími okresnými mestami v danom kraji. Žiaci majú široký výber škôl, v ktorých môžu študovať.
V regiónoch, kde je možností menej, sú buď nútení vybrať si jednu z nich, alebo za školou dlho cestovať, prípadne bývať na internáte. Často to žiakov ovplyvní v tom, že si zvolia „jednoduchšiu“ cestu a ostanú v mieste svojho bydliska a nejdú smerom, ktorým by chceli.
Ako je to v praxi? Vyberajú si žiaci skôr školy v mieste bydliska, alebo sú ochotní aj za vzdelaním cestovať?
Stretávam sa s oboma možnosťami. Ide aj o otázku motivácie. Ak sú rozhodnutí venovať sa konkrétnemu odboru, tak sú ochotní pre to urobiť aj viac. Žiakom, ktorí nie sú úplne rozhodnutí, to môže byť viac jedno a vyberú si bližšiu možnosť.
Ako som spomínal, rozhodovanie je úplne iné pre žiakov z Prešova ako pre tých, ktorí bývajú 40 či 50 kilometrov od neho.
V akej miere do výberu strednej školy zasahujú rodičia?