SME

Aj počas zimných mesiacov si môžete Budapešť dokonale užiť. Toto sa tam oplatí vidieť

Nájdete tam viacero zaujímavých atrakcií aj noviniek.

Panoráma s budínskym hradomPanoráma s budínskym hradom (Zdroj: AdobeStock)

Jedinečné múzeá
Milovníci umenia si určite prídu na svoje v Szépművészeti Múzeum – Múzeu krásneho umenia priamo na Námestí hrdinov, ktorého vzácna zbierka pokrýva obdobia od starovekého Egypta až do súčasnosti. Nechýbajú v nej diela takých velikánov ako Bosch, Rafael, Tizian, Velásquez, Dürer či Cézanne. Aktuálne si tu až do konca januára môžete pozrieť druhú najväčšiu ucelenú zbierku autentických diel El Greca v Európe, ktorá vám poskytne široký prehľad o životnom diele jedného z najvýznamnejších majstrov európskeho umenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Určite nevynechajte ani návštevu rozsiahleho múzea na Budínskom hrade, kde nedávno po dôkladnej rekonštrukcii sprístupnili sálu sv. Štefana. Honosná sála pomenovaná podľa prvého uhorského kráľa bola vytvorená v roku 1902 na podnet cisára Františka Jozefa I. architektom Alajasom Hauszmanom a počas 2. svetovej vojny bola zničená počas bombardovania mesta a hradu. Uvidíte tu krásne vyrezávaný strop, krásne zdobený krb, dva 150 kilogramové lustre a drevené steny a nábytok vykladaný 24 karátovým zlatom. Najdrahšou položkou pri rekonštrukcii boli ručne tkané okenné závesy zdobené zlatom.

Nemocnica v skale
Pri návšteve Budapešti určite neobíďte ani jednu z ďalších atrakcií mesta, Sziklakrház - Nemocnicu v skale. Nachádza sa v 10 kilometrov dlhom prírodnom jaskynnom systéme pod Budínskym hradom a slúžila ako vojenská nemocnica a bunker zároveň. V roku 1941 nariadil starosta Budapešti vytvorenie miesta prvej pomoci, ktoré by bolo chránené pred bombardovaním a voľba padla práve na jaskyne pod hradom. Nemocnicu s tromi oddeleniami a modernou operačnou sálou otvorili vo februári 1944 a slúžila k ošetrovaniu civilistov aj vojakov.

SkryťVypnúť reklamu

Zatvorili ju po vojne, avšak opätovne ju sprevádzkovali v roku 1956 na začiatku revolúcie. O dva roky neskôr jej priestory rozšírili a upravili na protiatómový bunker, ktorý mal odolať akémukoľvek jadrovému, či chemickému útoku. Na zhruba kilometrovej prehliadkovej trase prejdete vyše 60 miestností, kde uvidíte množstvo voskových figurín niekdajších lekárov a sestier, často pri pracovných úkonoch a taktiež pacientov a vojakov. Taktiež sa tu nachádza pôvodný nábytok, operačné nástroje a množstvo strojov, ktoré sú stále funkčné.

Komentované prehliadky v maďarčine a angličtine sa konajú denne každú celú hodinu od 10.00 do 20:00 hod. a vstupné pre dospelú osobu je 19 eur. Seniorov a mládež od 6 do 19 rokov vyjde vstupenka na zhruba 13,5 eur.

Parlament
Budova maďarského parlamentu je považovaná za jednu z najkrajších stavieb tohto tipu na svete. Ikonická stavba je od roku 2011 spolu s brehmi Dunaja, hradnou štvrťou a Andrássyho triedou zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Postavená bola začiatkom 20.storočia a svojou rozlohou zhruba 18 000 m2 je jedným z najväčších parlamentov na svete. Má 700 miestností , 10 nádvorí, 29 schodísk a nachádza sa v nej zhruba 250 sôch. Kupola stavby, ktorá sa týči do výšky 96 metrov z neho robí jednu z najvyšších budov v Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

Prehliadka parlamentu so sprievodcom je vo viacerých jazykoch, medzi ktorými nechýba ani slovenčina. Uvidíte tu hlavné schodisko, ktoré sa využíva iba pri slávnostných príležitostiach, impozantné fresky Károlya Lotza, veľkú miestnosť dómu, predsieň bývalej Poslaneckej snemovne aj zasadaciu miestnosť hornej snemovne. V centrálnej oválnej sieni pod kupolou budete môcť obdivovať aj vystavenú Svätú korunu Uhorska, korunu svätého Štefana, ktorou bolo od 12.storočia korunovaných viac ako 50 uhorských kráľov, medzi nimi v roku 1916 aj posledný, Karol IV. Vstupné do parlamentu vychádza pre dospelú osobu z krajín EU 5.000 forintov, čo je zhruba 12,50 € a študentský lístok od 6 – 24 rokov vychádza na polovicu, 2.500 forintov.

Opera
V marci tohto roku bola po významnej rekonštrukcii opäť sprístupnená aj budova budapeštianskej opery a baletu, postavená v neorenesančnom štýle, ktorá prvýkrát otvorila svoje brány v roku 1884. Na jej otvorení sa vtedy zúčastnil aj cisár a kráľ František Jozef I. Ak trávite svoju dovolenku v Budapešti a chcete sa dozvedieť viac o budove opery, môžete absolvovať jednu z mnohých prehliadok so sprievodcom v rôznych jazykoch, ktoré tu organizujú, alebo si tiež pozrieť jedno z mnohých predstavení, ktoré sa v divadle konajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počas prehliadky sa dozviete, ako sa táto citadela opery a baletu znovuzrodila, ako jej krásny interiér získal svoju bývalú slávu a aké inovácie tu boli nainštalované, aby umožnili inscenáciu veľkolepých predstavení. Zhruba 60 minútová prehliadka začína každý deň o 13:30, 15:00 a 16:30 hod. v angličtine a francúzštine a cena je 7000 forintov, čo je zhruba 18 eur.

Veľká synagóga
Medzi top 10 atrakcií v meste patrí aj Veľká synagóga na ulici Dohány. Postavená bola progresívnou neologickou frakciou budapeštianskych Židov v rokoch 1854 – 59 v maurskom štýle a jej dizajn obsahuje aj zmes byzantských, romantických a gotických prvkov. Podľa jej vzoru bola neskôr postavená aj centrálna synagóga na Manhattane. Veľká synagóga pojme okolo 3000 osôb, čím je najväčšou v Európe a jednou z najväčších na svete. Sedadlá na prízemí sú vyhradené pre mužov, zatiaľ čo horná galéria, podopretá oceľovými ozdobnými tyčami má sedadlá určené pre ženy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľká synagóga je dosť odlišná od ostatných a nachádzajú sa v nej prvky s ktorými sa ortodoxní Židia nestotožňujú, preto do nej nechodia. Jej veže, kazateľnice, píšťalový organ, umiestnenie bimy a cintorín na jej nádvorí totiž pripomínajú kresťanský kostol. Cintorín tu netradične vznikol na konci 2.svetovej vojny, keď tu bolo provizórne pochovaných okolo 2000 obetí zo židovského geta. Celkovo ich v gete od zimy a hladu v tom čase zomrelo okolo 10 tisíc a keďže hlavný cintorín kapacitne nestačil, pochovali časť obetí tu. K synagóge je pripojená aj Záhrada pamäti s pamätníkom v podobe smútočnej vŕby s menami obetí maďarského holokaustu napísanými na jej kovových listoch.

Súčasťou synagógy je aj dvojposchodový dom, kedysi samostatne stojaci, dnes s ňou spojený, kde sa nachádza Maďarské židovské múzeum, uchovávajúce historickú zbierku náboženských relikvií. Vedľa hlavnej budovy synagógy vedie popri cintoríne pasáž do Chrámu hrdinov s kapacitou zhruba 200 osôb, ktorý vznikol v rolu 1931 ako pamätník maďarským Židom, ktorí položili svoje životy počas 1. svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svetoznáme kúpele
Maďarsko i samotná Budapešť sú dobre známe množstvom termálnych prameňov a tak by vám možno v chladnom počasí padol vhod relaxačný kúpeľ v horúcej vode. V meste nájdete viacero historických kúpeľných zariadení. Najznámejšie sú Széchenyiho kúpele, ktoré patria k najväčším kúpeľným komplexom s termálnou vodou.


Postavili ich v roku 1913 a postupne rozširovali o ďalšie interiérové a exteriérové časti. Počas zimy je veľmi obľúbený aj vonkajší bazén, v ktorom sa môžu ľudia kúpať aj v mínusových teplotách. Snažte sa vyhnúť víkendovým popoludniam, kedy je tu oveľa rušnejšie ako cez týždeň. Nezabudnite si priniesť plavky, šľapky a uterák.

Dom hudby
Z kúpeľov to máte blízko aj do Liget parku, kde sa nachádza ikonická budova Domu hudby. Postavená bola podľa projektu japonského architekta Sou Fujimota a otvorená v januári 2022. Fujimoto navrhol budovu so sklenenými stenami a veľkou previsnutou strechou so 100 väčšími aj menšími otvormi a keď sa pod ňou stojíte máte pocit, že ste pod veľkým hríbom, alebo korunou stromu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stála expozícia Domu hudby vám predstaví históriu hudby od vývoja ľudského hlasu až po moderné trendy. Na ploche 9 000 metrov štvorcových sa tu nachádzajú koncertné sály, výstavné priestory a pódium pod holým nebom, ktoré návštevníkov vezme na cestu históriou európskej hudby a predstaví históriu maďarskej populárnej hudby z rokov 1957-1993. Na prízemí sa nachádzajú dve miesta na vystúpenia, horné poschodie zahŕňa učebne, knižnicu a kancelárske priestory, ktoré sú prepojené točitým schodiskom. Podzemné podlažia obsahujú výstavné priestory poukazujúce na európsku hudobnú históriu s osobitným zameraním na maďarské dedičstvo.

Jedným z najvýznamnejších prvkov múzea je zvuková kupola, inšpirovaná skladateľom Karlheinzom Stockhausenom, ktorý vytvoril prvý 3D zvukový zážitok v podobe sférickej koncertnej sály na svetovej výstave v Osake v roku 1970. Sála pojme 60 návštevníkov a ponúka zážitok z 360-stupňového priestorového systému.. Zvuky tu vychádzajú z každého smeru z viac ako 31 reproduktorov, ktoré vytvárajú „hologramové“ zvukové steny.

Cestovanie

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 162
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 844
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 389
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 258
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 154
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 078
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 915
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 846
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 919
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 646
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 209
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 761
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 495
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 174
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 098
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťZatvoriť reklamu