V čase prichádzajúcich Vianoc sa môže v niektorých rodičoch hromadiť stres z toho, čo ukryjú deťom pod stromček. Pri rozmýšľaní môže pomôcť tradičný list Ježiškovi. Dieťa v ňom okrem klasických želaní, ako sú hračky, hra či oblečenie, môže prejaviť aj túžbu po zvieracom spoločníkovi.
Štúdia výskumníčky Megan K. Muellerovej z massachusettskej Tufts University ukazuje, že vlastnenie domáceho zvieratka vplýva na spoločenské zručnosti, fyzické zdravie aj na kognitívny vývoj dieťaťa.
Z výsledkov dlhodobej štúdie na štyritisíc deťoch vo veku od päť do sedem rokov vyplýva, že tie, ktoré vlastnia zviera, majú menej problémov medzi rovesníkmi a prejavujú viac prosociálne správanie.
Rovnakí vedci v ďalšom výskume zistili, že deti vo veku dva až päť rokov žijúce v domácnosti so psom boli v priemere viac aktívne, trávili menej času pri obrazovke a spali viac ako tie, ktoré žiadne zviera nemali.
Javí sa tak, že prítomnosť zvieraťa má iba samé pozitíva. Je však potrebné uvedomiť si, že zviera nie je vec. Má totiž svoje potreby, ktoré stoja čas aj peniaze.
Odborníci v texte odpovedajú, či je zviera vhodným darčekom a čo všetko by mala rodinná rada pri jeho zaobstaraní zvážiť.

Zvýšený záujem o zvieratá evidujú obchody, nie útulky
Mária Polgár, marketingová manažérka reťazca Superzoo, pre SME potvrdzuje, že pred Vianocami evidujú zvýšený záujem o kúpu zvieratka. Zároveň zdôrazňuje, že zvieratá by nemali byť „štandardným darčekom“, keďže ide o živé tvory a ich zaobstaranie by nemalo byť spontánne.
„Preto, tak ako každý rok, chceme apelovať na ľudí, aby si veľmi dobre premysleli, čo sa ocitne pod vianočným stromčekom. Svoje by vedeli rozprávať preplnené útulky či obchody, kde chcú zvieratká vrátiť...“ hovorí.
V útulku Slobody zvierat na Poliankach v Bratislave, ktorý je otvorený pre verejnosť denne, býva v zimnom období záujem o adopciu nižší. Kristína Devínska zo Slobody zvierat dodáva, že priamo pred Vianocami však vnímajú pozitívne zmeny v podobe materiálnej podpory, za ktorú sú veľmi vďační.