SME
reklama

Lekársky fat shaming po slovensky: Aká by ste boli pekná, keby ste boli chudšia

Zahanbovanie za hmotnosť je kontraproduktívne a nemá žiaduci efekt.

Veronika Břoušek, Lukas Lee, Kristína Priecelová a Monika Štullerová zažili tzv. fatmshaming u lekárov. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Bola to mladá, zaúčajúca sa doktorka na kardiológii. Zakaždým veľmi usmiata, milá a extrovertná. Možno aj preto Kristíne Priecelovej (32) trvalo istý čas, kým si uvedomila, že vždy pred príchodom na vyšetrenie je v strese a obrní sa humorom proti jej vyjadreniam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od lekárky si pravidelne vypočula vety typu – Aká by ste boli pekná, keby ste boli chudšia! Ako si chcete nájsť manžela, keď budete tučná? A čo ak budete chcieť mať deti?

"Celé roky som na to odpovedala humorom. Pýtala som sa jej – a ak chcem manželku, tak chudnúť nemusím? Až keď som si vypočula český podcast Sádlo a začala som chodiť na terapiu, pochopila som, že tie vyjadrenia od nej nikdy neboli v poriadku a zraňovali ma. Nikdy som jej nepovedala, že si to neprajem, a keď som sa konečne odhodlala, už tam nebola," hovorí Priecelová.

Keď potom mala ísť k iným lekárom, vypracovala si v hlave hororové scenáre ešte predtým, než niekam prišla. Prípadne nešla vôbec.

Výskumy ukazujú, že stigmatizácia nadváhy a obezity je medzi zdravotníckymi profesionálmi rozšírená. Napríklad systematický prehľad, ktorý analyzoval 25 medzinárodných štúdií a vyšiel tento rok v časopise Obesity Reviews, ukázal, že lekári, sestry aj psychológovia často zahanbujú svoje pacientky a pacientov za ich hmotnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém je pritom rozšírený celosvetovo – takíto zdravotnícki pracovníci a pracovníčky majú podvedomé predsudky, a ich komunikácia vedie k tomu, že obézni ľudia sa cítia ponížení, obviňujú samých seba za to, ako vyzerajú, a oveľa pravdepodobnejšie ešte naberajú ďalšie kilá. Čo je horšie, vedie to u nich, podobne ako u Priecelovej, k tomu, že sa vyhýbajú lekárskym vyšetreniam, aby nemuseli počúvať komentáre na svoju hmotnosť.

Som tučná, začnem jesť ešte viac

Veronika Břoušek (32) sa prvýkrát stretla s ponižujúcimi poznámkami na svoju hmotnosť, keď mala osemnásť rokov.

"Gynekologička ma ešte ani nevyšetrila a povedala mi – ako tak na vás pozerám, vy nikdy v živote nebudete mať deti, lebo tlsté ženy deti nemávajú. Bola som zaskočená a nereagovala som," spomína dnes trojnásobná mama.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9C3M na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu