SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Lekársky fat shaming po slovensky: Aká by ste boli pekná, keby ste boli chudšia

Zahanbovanie za hmotnosť je kontraproduktívne a nemá žiaduci efekt.

Veronika Břoušek, Lukas Lee, Kristína Priecelová a Monika Štullerová zažili tzv. fatmshaming u lekárov. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Bola to mladá, zaúčajúca sa doktorka na kardiológii. Zakaždým veľmi usmiata, milá a extrovertná. Možno aj preto Kristíne Priecelovej (32) trvalo istý čas, kým si uvedomila, že vždy pred príchodom na vyšetrenie je v strese a obrní sa humorom proti jej vyjadreniam.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od lekárky si pravidelne vypočula vety typu – Aká by ste boli pekná, keby ste boli chudšia! Ako si chcete nájsť manžela, keď budete tučná? A čo ak budete chcieť mať deti?

"Celé roky som na to odpovedala humorom. Pýtala som sa jej – a ak chcem manželku, tak chudnúť nemusím? Až keď som si vypočula český podcast Sádlo a začala som chodiť na terapiu, pochopila som, že tie vyjadrenia od nej nikdy neboli v poriadku a zraňovali ma. Nikdy som jej nepovedala, že si to neprajem, a keď som sa konečne odhodlala, už tam nebola," hovorí Priecelová.

Keď potom mala ísť k iným lekárom, vypracovala si v hlave hororové scenáre ešte predtým, než niekam prišla. Prípadne nešla vôbec.

Výskumy ukazujú, že stigmatizácia nadváhy a obezity je medzi zdravotníckymi profesionálmi rozšírená. Napríklad systematický prehľad, ktorý analyzoval 25 medzinárodných štúdií a vyšiel tento rok v časopise Obesity Reviews, ukázal, že lekári, sestry aj psychológovia často zahanbujú svoje pacientky a pacientov za ich hmotnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Problém je pritom rozšírený celosvetovo – takíto zdravotnícki pracovníci a pracovníčky majú podvedomé predsudky, a ich komunikácia vedie k tomu, že obézni ľudia sa cítia ponížení, obviňujú samých seba za to, ako vyzerajú, a oveľa pravdepodobnejšie ešte naberajú ďalšie kilá. Čo je horšie, vedie to u nich, podobne ako u Priecelovej, k tomu, že sa vyhýbajú lekárskym vyšetreniam, aby nemuseli počúvať komentáre na svoju hmotnosť.

Som tučná, začnem jesť ešte viac

Veronika Břoušek (32) sa prvýkrát stretla s ponižujúcimi poznámkami na svoju hmotnosť, keď mala osemnásť rokov.

"Gynekologička ma ešte ani nevyšetrila a povedala mi – ako tak na vás pozerám, vy nikdy v živote nebudete mať deti, lebo tlsté ženy deti nemávajú. Bola som zaskočená a nereagovala som," spomína dnes trojnásobná mama.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu