Mladí a ovdovení
- Deň po tragickej nehode na Zochovej ulici v Bratislave, napísala 30-ročná Dominika Kováčiková na facebook status, ako ovdovela po ôsmich mesiacoch manželstva. Jej manžela zabil opitý vodič, ich dcéra mala vtedy tri mesiace. Keď sa s ňou reportérka Soňa Jánošová zhovárala, otvorila sa pred ňou verejnosti málo známa téma o tom, s akými ťažkosťami sa stretávajú mladé vdovy a vdovci. Okrem smútku musia riešiť aj finančné problémy či predsudky v spoločnosti, keď si nachádzajú nový vzťah. Prinášame vám ich príbehy.
O tom, že má jej manžel nádor na mozgu, sa Barbora Pavlíková dozvedela niekoľko dní pred narodením najmladších synov – dvojčiat. Doma pritom mala už dve staršie deti.
„Prvých sedem mesiacov jeho choroby na ňom nebolo nič vidieť, neskôr veci nabrali rýchly spád. V priebehu dvoch týždňov ochrnul a ku koncu už svoj boj s chorobou definitívne vzdal,“ spomína Pavlíková.
„Napriek tomu som si do poslednej chvíle nepripúšťala, že by manžel mohol zomrieť, ešte keď som ho v poslednej fáze brala z nemocnice, verila som, že mu domáce prostredie prospeje. Že keď bude vidieť deti, nejako znova pookreje.“

Napriek vážnej diagnóze sa o jeho smrti nechcela rozprávať. „Keď aj manžel začal hovoriť o tom, čo bude so mnou a s deťmi, ak by zomrel, vždy som túto debatu zastavila a možnosť, že by zomrel som nebrala na vedomie,“ vraví.
„Počas manželovej choroby sme hľadali možnosti liečby. Našli sme špecialistu v Spojených štátoch amerických, ktorý ho bol ochotný na priamu platbu liečiť. Liečba však stála takú sumu, ktorú sme si nijako nemohli dovoliť. Pokúsili sme sa ale vyzbierať dve percentá z daní, no než sme vyzbierali necelú polovicu celkovej sumy, manžel už bol po smrti.“
Keď v roku 2015 zomrel, mali jej dvojčatá rok, stredná dcéra štyri a najstarší syn sedem. Ona mala 34 rokov.
Záchranou sú finančné zbierky
Podľa prieskumu agentúry Focus nemá odporúčanú troj až šesťmesačnú rezervu 75 percent Slovákov a Sloveniek. Až pätina ľudí nemá na účte ani mesačnú rezervu.