Pociťujete po milostných chvíľach okamžité nutkanie na močenie? Možno si poviete, že mechúr sa ozve vždy v tom najmenej vhodnom okamihu.
Krátka návšteva toalety na úkor pár minút túžby sa však oplatí. Osvojenie si tohto návyku môže pomôcť ušetriť týždne vynútenej sexuálnej pauzy.
Pohlavný styk vplýva na mechúr
Potreba ísť močiť po pohlavnom styku sa týka mužov i žien. Nutkanie sa niekedy objaví už počas styku a niekedy do pár minút po ňom.
„Močový aj pohlavný systém sú u oboch pohlaví v úzkom kontakte, preto pohlavný styk môže vyvolať určité dráždenie mechúra,“ hovorí urológ Ján Švihra.
Mechúr reaguje citlivo na vedomé sťahovanie svalov počas styku aj samovoľné svalové kontrakcie počas orgazmu. Svoju úlohu zohráva aj intenzívne prekrvenie tejto oblasti počas sexu. Je preto bežné, že dozvuky intímnych chvíľ sú spojené s náhlou potrebou vymočiť sa.
Zdanlivo nevhodne načasovaná reakcia tela má svoje opodstatnenie najmä pre ženy. Nevýhodou anatomickej blízkosti ženských pohlavných orgánov a močových ciest je ľahší prenos baktérií a zvýšené riziko rozvoja zápalu močových ciest.
„Po styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť a osprchovať. Prúd moču odplaví baktérie, ktoré by mohli vyvolať zápal,“ odporúča urológ.

Týka sa každej druhej ženy
Zápaly močových ciest sú podľa viacerých zdrojov druhou najčastejšie sa vyskytujúcou bakteriálnou infekciou. Ženy sú na rozvoj zápalu až tridsaťkrát náchylnejšie ako muži.
Urologický magazín Therapeutic Advances in Urology uvádza, že každá druhá žena zažije toto ochorenie minimálne jedenkrát za život. Najčastejšie je to medzi 18. až 39. rokom, no nevyhýba sa im ani vo vyššom veku a po menopauze. Pohlavný styk je jedným z kľúčových rizikových faktorov.
„K zavlečeniu baktérií do močového mechúra žien dochádza kvôli anatómii ženského močovopohlavného systému. Ich močová trubica je kratšia a anatomicky jednoduchšia než mužská. Práve preto baktérie ľahšie preniknú do mechúra. U muža je toto riziko minimálne,“ vysvetľuje príčinu urológ Švihra.
Ochorenie spočiatku môže sprevádzať lokálny diskomfort, bolesť a pálenie pri močení. Tieto prejavy sa niekedy objavia aj pri močení po styku, no nie vždy sú dôvodom na obavu.
„Pálenie alebo bolesť v urogenitálnej oblasti môžu byť prejavom krátkodobého podráždenia slizníc, ale aj rozvíjajúceho sa zápalu mechúra,“ vysvetľuje urológ. Ak ide o príznaky podráždenia, zväčša pomerne rýchlo odznejú.
Čo robiť pri zápale
„V močovom mechúre má podľa najnovších výskumov každý z nás svoj vlastný mikrobión. Keď dôjde k narušeniu rovnováhy, premnoženiu alebo zavlečeniu baktérií, rozvíja sa zápal. Stena močového mechúra má istú prirodzenú bariéru, avšak baktériám odolá len do istej miery. Ak baktérie vyvolajú akútny zápal mechúra, cystitídu, sú už potrebné antibiotiká,“ objasňuje Švihra.
K bolesti a páleniu sa pridáva neustále nutkanie na močenie. Napriek tomu sa pacientke podarí vymočiť len malé množstvo tmavého a zakaleného moču, v ktorom sa môžu objaviť stopy krvi. Zápal často sprevádza i pocit chladu a v dôsledku nedostatočného vyprázdnenia mechúra nie je výnimočná ani náhla močová inkontinencia.
Mnohé ženy sa spočiatku snažia dostať príznaky pod kontrolu pomocou vitamínov či pitného režimu. Niektoré zdroje uvádzajú, že pri akútnom zápale vyhľadá lekára len polovica žien. Často to nie je správne rozhodnutie. Pri nedostatočnom preliečení hrozí, že baktérie sa rozšíria do ďalších častí močového traktu a pacientka sa ocitne v kruhu opakovaného návratu ochorenia.
„Príčinou môžu byť aj zlé hygienické návyky, slabá imunita, zlé fungovanie mechúra v zmysle chronickej retencie (po vymočení v ňom ostáva priveľa moču) aj poškodenie steny mechúra predchádzajúcimi zápalmi alebo inou liečbou,“ vymenúva dôvody opakovaných zápalov urológ.
Štatistiky nie sú priaznivé. Do šiestich mesiacov sa zápal opätovne vráti štvrtine pacientiek a do jedného roka až polovici z nich. Kľúčové je vyhľadať pri probléme lekára, ktorý vyšetrí príčinu a navrhne vhodný spôsob liečby.

Jednoduchý návyk proti vzniku zápalu
Hoci doposiaľ dostupné sú len menšie prípadové štúdie, ktoré sledovali preventívny účinok močenia po sexe proti zápalom, lekári tento zvyk odporúčajú.
„Prevenciou zápalu mechúra je aj dostatočný pitný režim. Primeraný príjem tekutín udržiava moč počas dňa svetložltý. Tango nohavičky taktiež nahrávajú rozvoju zápalu, pretože ľahšie dochádza k zavlečeniu fekálnych baktérií do močovej trubice. Samozrejmosťou je dostatočná hygiena,“ dodáva urológ Ján Švihra.
Hoci starostlivosť o intímne zdravie je dôležitá, treba k nej pristupovať s mierou. Napokon, snaha o intenzívnejšiu hygienu môže spôsobiť ďalšie poškodenie intímneho prostredia.
Ak zápal sprevádza nedostatočné vyprázdnenie mechúra a náhly únik moču, ženy zvyknú v nečakanej situácii siahnuť po bežných vložkách. Menštruačná vložka však nedokáže moč adekvátne uzamknúť. V dôsledku kontaktu moču s pokožkou a sliznicami v intímnej oblasti môžu vzniknúť lokálne prejavy.
V prípade náhlej inkontinencie je vhodné používať špeciálne inkontinenčné vložky TENA, ktoré chránia pred pretečením, vlhkosťou a zápachom, vďaka čomu zostanete v suchu až 12 hodín. Vložky TENA uzavrú moč spôsobom, ktorý nevyvoláva lokálnu reakciu v dôsledku kontaktu so sliznicami pohlavných orgánov.
Tento článok vám prináša TENA.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.