SME
Sobota, 4. február, 2023 | Meniny má Veronika

Nástrihy, tlačenie na brucho, nerešpekt aj zanedbané duševné zdravie. Pôrodníctvo má stále limity

Pôrodníctvo je päť rokov pod drobnohľadom, čo sa zmenilo?

Ilustračné foto. (Zdroj: STOCK ADOBE)

V októbri 2017 tisíce ľudí na Slovensku videli, ako sa rodí v bratislavských pôrodniciach. Vypočuli si, že lekár pacifikuje nespolupracujúce rodičky fackou, zistili, že k rodiacim ženám sa zdravotnícky personál správa neosobne, nerešpektuje ich dôstojnosť a súkromie, a že z pôrodníckych oddelení odchádzajú s traumami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukázal to filmový dokument Medzi nami, ku ktorému sa postupne začali vyjadrovať aj lekári a lekárky. Režisérka Zuzana Límová ním prispela k tomu, že sa o stave pôrodníctva na Slovensku začalo hovoriť celospoločensky.

Už nešlo len o tému žien na internetových fórach či ženskoprávnych aktivistiek, ale o problém týkajúci sa aj samotných detí, rodín, zdravotníkov a zdravotníčok.

“Po slovenskej premiére filmu vypukla vášnivá celospoločenská diskusia o pôrodníctve, skúsenosti žien sa odrazu dostali do večerných správ aj na titulky mienkotvorných denníkov. Som vďačná, že príbehy mnohých generácií žien sú vyslovované a do nejakej miery aj počuté,” hovorí Límová pre SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neskôr sa k jej filmu pridal aj dokument Neviditeľná z dielne režisérky Maie Martiniak. Po tom, ako ukázala, že ženy odchádzajú z pôrodnice traumatizované, sa potreba humanizovania slovenského pôrodníctva ešte viac prehĺbila. Na nedostatky následne začali oveľa viac poukazovať aj občianske združenia, verejná ochrankyňa práv či samotné pôrodné asistentky.

“Verím, že oba filmy otvorili diskusiu a pomohli strhnúť náplasť na hnisajúcom mieste v našom zdravotníctve. Stále však vnímam, že potrebujeme intenzívnejší záujem zo strany politikov, aby sa systémové zmeny udiali,” naznačuje Martiniak pretrvávajúce problémy, na ktorých odstránenie sa roky čakalo. Ukazuje sa totiž, že aj napriek niektorým jednotlivým pokrokom je päť rokov stále málo.

Denník SME okrem režisérok dokumentov oslovil aktivistky, lekárov, dulu, pôrodnú asistentku aj ministerstvo zdravotníctva, a pýtal sa ich, ako sa v praxi slovenské pôrodníctvo zmenilo.

Odpoveď nie je jednoduchá ani jednoznačne pozitívna či negatívna. Mnohí hovoria o čiastkových zmenách k lepšiemu. Tie sú však v tieni stále prítomnej škodlivej alebo nerešpektujúcej pôrodníckej praxe.

Problémy po nástrihoch aj zanedbané duševné zdravie

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf Sberbank German Gref na stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom.

Morálny obrat Germana Grefa má pozadie v jeho fondoch v daňových rajoch.


6 h
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin na pohrebe jedného z bojovníkov jeho skupiny.

Na Ukrajinu naverbovali vyše 40-tisíc trestancov.


4 h
Peter Schutz

Na cirkusoch a chaosoch po páde vlády už nesú s Matovičom rovnakú zodpovednosť.


5 h
Tibor Mičinec v roku 1987 zdvíha nad hlavu Československý pohár.

V Bohemke mali funkcionári čierne fondy a pre vyšetrovanie nám zhabali pasy, spomína.


2. feb
SkryťZatvoriť reklamu