Niektoré slovné výrazy sa začnú tak často používať, že časom sa stanú oficiálnymi. To je aj prípad pojmu sharenting. Vznikol zložením dvoch anglických slov, share - zdieľať a parenting - rodičovstvo. V krajinách hovoriacich po anglicky sa stal takým bežným, že v júni 2022 sa dostal aj do Oxfordského slovníka s významom - zverejňovanie noviniek, fotografii a videí vlastných detí na sociálnych sieťach.
Z prieskumu anglickej vládnej agentúry Ofcom z roku 2017 vyplýva, že viac ako 40 percent britských rodičov zverejňuje na internete fotografie či videá svojich detí. Z nich polovica tak robí aspoň raz do mesiaca.
Väčšina rodičov (84 percent) si myslí, že zverejňuje online také fotky a videá, s ktorými by ich deti boli spokojné. Zároveň 85 percent tvrdí, že si dáva pozor na to, kto má k daným videám prístup.
Na Slovensku fotografie svojich detí zverejňuje 81 percent rodičov, pričom 93 percent vníma nástrahy zneužitia osobných údajov na internete. Slovenskí rodičia nemajú problém ani so zverejnením dátumu narodenín, adresy školy či zdravotného stavu dieťaťa.
Údaje pochádzajú z tri roky starého prieskumu komunikačnej agentúry Getlike a prieskumovej agentúry 2muse, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 500 Slovákov a Sloveniek.

Docentka práva na Northumbrijskej univerzite v anglickom meste Newcastle Claire Bessantová vo svojom texte na webe The Conversation podotýka, že rodičia majú viac dôvodov pre sharenting.
Môžu byť na svoje deti hrdí a najbližších chcú informovať o dosiahnutých míľnikoch, ale aj o svojom bežnom živote. Niektorí hľadajú podporu či ponúkajú rady ďalším rodičom a iní si takto ukladajú spomienky.
Pre influencerov môže byť ukazovanie rodinného života zdrojom príjmov, ak majú obchodné partnerstvo so značkou zameriavajúcou sa práve na potreby pre rodiny či domácnosti.
Bessantová na základe viacerých štúdií tvrdí, že zverejňovanie rodinného života prináša rodičom možné dilemy. Na jednej strane vedia, že sharenting môže mať vplyv na súkromie detí, no sociálne siete vnímajú ako dôležitý zdroj podpory a spojenia s inými prvorodičmi.
K zverejňovaniu fotografií a videí sú zároveň čoraz častejšie povzbudzovaní treťou stranou, a to nielen rodinou a priateľmi, ale aj školou, komunitou, médiami či značkami.
Odborník na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti Eset Ondrej Kubovič pre SME konštatuje, že rizík spájaných so sharentingom je veľa. Za jedno z najväčších považuje, že rodičia často nepremýšľajú nad tým, aký môže mať dôsledok, ak sa dané video či fotografia dostane do nesprávnych rúk dnes alebo v budúcnosti.
Preventívne opatrenia
Rodičia by si mali podľa Kuboviča v prvom rade dobre premyslieť, či fotografiu chcú naozaj zverejniť. Opýtať sa samých seba, či nejde len o rozmar a snahu získať "srdiečka, lajky, zdieľania" a či daná fotografia niekomu niečo prinesie.
Mali by vedieť aj odpoveď na otázku, kto je cieľovým publikom.