Viachodinová cesta autom býva občas ubíjajúca a niekedy ju nepomôže skrátiť ani dobrá hudba, rozhovor či scenéria za oknami. Občas ju majú problém zvládnuť aj dospelí, nieto ešte deti.
Tie sa rodičia snažia zabaviť. Od postrehových či slovných hier, cez hračky až po púšťanie hraných a animovaných príbehov na tablete.
Displeje sa im niekedy pokúšajú skrátiť čakanie na obed či večeru. Obrazovkové pestúnky strážia deti aj v rade u doktora alebo v obchode.
Výskumníčka Eszter Somogyiová z Katedry psychológie na univerzite v Portsmouthe hovorí, že ľudia sú zvyknutí počúvať, že čas strávený pred obrazovkou môže byť pre deti zlý a vážne poškodiť ich vývoj, ak sa neobmedzí na menej ako hodinu denne.

Spoločná štúdia jej tímu z britskej univerzity a parížskej univerzity Nanterre, zverejnená v odbornom akademickom časopise Frontiers in Psychology ukazuje, že vplyv televízora či mobilného zariadenia môže byť aj prospešný. Dôležitý je totiž kontext, v ktorom dieťa obrazovku sleduje.
Obrazovky sú škodlivé najmä pre dojčatá
Analýza takmer 480 štúdií publikovaných za uplynulé dve desaťročia ukázala, že skoré vystavenie televíznej obrazovke môže byť škodlivé najmä u dojčiat. Môže mať negatívny dopad na ich hru, vývoj jazyka a exekutívne fungovanie, ktoré riadi kognitívne funkcie.