Ak žena ostane doma na materskej s jedným či dvoma deťmi, môže stratiť kontakt s pracovným trhom a kolegami na niekoľko rokov a prísť o pracovné návyky. Návrat potom nebýva jednoduchý.
„Minimálne polrok pred nástupom späť do práce je potrebný, aby mala žena naozaj dostatok času na to premyslieť si, čo ďalej,“ radí v rozhovore pre SME kariérová poradkyňa Michaela Valicová. Približuje v ňom, ako sa pripraviť na pohovor, s čím si možno vylepšiť životopis a akých zamestnancov hľadajú zamestnávatelia.
V rozhovore sa dočítate:
- Či sa má žena na pohovore vyhnúť téme rodinného života
- Čo je dobré napísať do životopisu
- Ako sa dá nabehnúť na pracovné tempo po rodičovskej dovolenke
- V ktorých oblastiach si vie žena na materskej nájsť miesto oveľa ľahšie, aj keď jej chýbajú skúsenosti
Ako sa vie žena po materskej či rodičovskej dovolenke znova predať na pracovnom trhu? Čím dokáže zaujať?
Na pohovore dobre vyznie, keď vie o sebe súvisle rozprávať a prepája svoje silné stránky, zručnosti a hodnoty s dôkazmi, a hovorí to so zanietením.
Pri poukazovaní na svoje silné stránky by mala ísť cez konkrétnu skúsenosť či pracovnú úlohu, kedy sa niečo učila či rozvíjala.
Napríklad povie, že v občianskom združení organizovala eventy pre rodiny s cieľom podporiť komunitný život. Podarilo sa jej samostatne zorganizovať prvý ročník podujatia pre 250 ľudí a získať desať sponzorov. Postupne si vytvorila a koordinovala päťčlenný tím a má za sebou tretí úspešný ročník a cez tisíc spokojných účastníkov. Ak v práci, o ktorú sa uchádza, vyžadujú organizačné zručnosti – určite tento moment zaujme.
Dôležité je teda pozrieť sa aj na kompetencie, vlastnosti, ktoré požaduje zamestnávateľ. Následne si pomenovať, kde ich v práci alebo popri práci mohla získať. Tým je dôležité začať. Rozprávať o tom, čo mi ide, poukazovať na silné stránky a vnútornú motiváciu.
Akým chybám by sa mala vyhnúť?