Viedenská galéria Albertina venuje aktuálne svoju veľkú jesennú výstavu dielam Jeana-Michela Basquiata, ktorý sa v 80. rokoch v New Yorku stal superhviezdou umeleckého sveta.

Kľúčové diela slávneho Američana tu boli zhromaždené z renomovaných verejných a súkromných zbierok po celom svete, s cieľom poskytnúť pohľad na Basquiatove nezvyčajné snímky, ako aj dešifrovať jeho často zložité umelecké nápady.
Výstava predstavuje početné veľké a intenzívne farebné diela, často zobrazujúce znaky a symboly reprezentujúce jeho rozsiahlu tvorbu. Vystavené diela zobrazujú Basquiatove ústredné témy : kritika rasizmu, sociálna nespravodlivosť, kapitalizmus a nadmerná spotreba.

Aj keď mal francúzske meno, narodil sa v Brooklyne v roku 1960 ako syn Haiťana a portorickej matke. Vďaka svojmu pôvodu čoskoro hovoril plynule nielen anglicky, ale aj španielsky a francúzsky. A mal aj skvelý kultúrny rozhľad. S matkou totiž už ako malý hojne navštevoval galérie a múzeá. Jeho tvorivý rozvoj podporovala natoľko intenzívne, že sa naučil písať aj čítať už v štyroch rokoch.
Mladý Jean-Michel Basquiat sa svojimi zložitými a emóciami nabitými dielami postupne vypracoval na jedného z najvýznamnejších umelcov svojej doby. Excentrik, ktorý sa stýkal s velikánmi svojej doby ako bol napríklad Andy Warhol, Madonna, Bianca Jagger, Dolly Parton, či David Bowie.

Práve Warhol, vedúca osobnosť pop-artového hnutia, jeho idol a neskôr aj blízky priateľ pomohol talentovanému mladíkovi so vstupom do umeleckého sveta.
Basquiat po sebe zanechal nesmierne rozmanité dielo pozostávajúce z viac ako 1 000 malieb a 2 000 kresieb. Jeho používanie jazykových znakov a symbolov je nezameniteľné. Inšpiráciu čerpal zo street artu, karikatúr, detských kresieb a reklamy.

Jeho kariéra bola extrémne hviezdna a extrémne krátka. V roku 1988 ho našli v jeho byte mŕtveho na následky predávkovania drogami. Mal iba 27 rokov.
Dnes patria jeho diela medzi najvyhľadávanejšie umelecké predmety 20. storočia. Počas jeho krátkej kariéry sa symboly z jeho obrazov stali ikonickými, a tak niet divu, že mnoho dizajnérov sa k prvkom z jeho diel neustále vracia.

On sám sa stal módnou ikonou pre svoj ležérny a autentický štýl. Niekoľkokrát si vyskúšal aj rolu modela. V roku 1987 napríklad predvádzal pre pánsku kolekciu Comme des Garcons a pózoval aj na titulnej strane New York Times Magazine v tmavom obleku od Armaniho, s bielou košeľou, kravatou a bez topánok.

Aj napriek tomu, že Basquiat zomrel už pred viac ako tridsiatimi rokmi, jeho popularita stále stúpa - jeho obrazy sa predávajú za astronomické čiastky. Taktiež najprestížnejšie módne značky ako YSL, Valentino, Converse, Tiffany& Co., Coach, či Dr. Martens mu vzdali hold vo svojich kolekciách.
Výstavu jeho diel si v Albertine budete môcť pozrieť až do 8. januára 2023.

