Skalica
Jednou z obľúbených turistických lokalít na Záhorí je mesto Skalica. Okrem historických objektov v meste tu nájdete aj možnosti na aktívne vyžitie v jeho okolí.
Medzi najvýznamnejšie atrakcie patrí veža Farského kostola sv. Michala Archaniela s izbou hlásnika, ktorý kedysi na tejto veži slúžil. Medzi bohatú výzdobu jeho interiéru patrí oltárový obraz od viedenského maliara Františka Maulbertscha, výzdoba a oltárová architektúra pochádza prevažne zo 17. a 18. storočia. Veľmi cenený je i organ, ktorý patrí medzi najvzácnejšie a najstaršie na Slovensku.

V meste si pozrite aj susedný jezuitský kostol a maľovaný Dom kultúry z roku 1905, ktorý je dielom architekta Dušana Jurkoviča. Steny a oponu jeho divadelnej sály zdobia maľby od Jožu Uprku a Antoša Frolku.


Vo františkánskom kláštore vo vinotéke, prípadne v trdlárni od Havlíkov si môžete kúpiť aj slávnu špecialitu Skaličanov – Skalický trdelník. Recept na túto špecialitu z cesta a vlašských orechov priniesol do Skalice koncom 18. storočia sedmohradský kuchár grófa Gvadányiho, ktorý mal v meste svoj palác. V roku 2007 získal Skalický trdelník ako prvý slovenský potravinársky výrobok ochrannú značku Európskej únie a tento názov môžu mať len trdelníky vyrobené na území okresov Skalica a Senica.

Tradíciu má v meste aj vinárstvo, ktoré je svojimi vínami Skalický rubín a Skalická frankovka známe aj za hranicami Slovenska. Je charakteristické svojou plnou chuťou, výrazným obsahom tanínov a svojou rubínovo-červenou farbou.
Baťov kanál
Pri Skalici si môžete spraviť s rodinou aj pekný výlet v podobe plavby na lodi na známom Baťovom kanáli. Táto stavba vznikla v 30. rokoch 20. storočia ako projekt, využívaný na zavlažovanie územia a neskôr sa tento úsek stal súčasťou plavebnej cesty, ktorú by mohli využívať na prepravu hnedého uhlia.

Na účely turizmu sa kanál začal využívať v 90. rokoch. Plavebná trasa dlhá 55 kilometrov sa začína v prístave v Skalici a končí v moravských Otrokoviciach, kam sa môžu tí, čo majú záujem absolvovať plavbu celým kanálom, dopraviť za 5 až 6 dní.
Na kanáli je 13 plavebných komôr, ktoré pomáhajú prekonávať výškové rozdiely. Prístav Skalica – Baťov kanál sa nachádza asi štyri kilometre od centra mesta a nájdete tu móla, detské ihrisko, vyhliadkovú vežu, možnosť zapožičania si kajutových člnov, motorových lodiek či rybárskych potrieb.

Obľube sa tu tešia aj viacdenné plavby na kajutových lodiach aj na motorových člnoch, keď účastníci plavieb prespia v ubytovacích zariadeniach alebo v prístavoch v stanoch po ceste.
Kam za vodou
Uprostred borovicových lesov neďaleko známeho pútnického mesta Šaštín-Stráže sa nachádza rekreačné stredisko Gazárka, ktoré tvorí komplex piatich jazier s vybudovanými piesočnými plážam.
Kedysi sa tu ťažil piesok, dnes sa jazerá využívajú na rekreáciu, rybárčenie, okolie aj na hubárčenie, návštevníci tu majú k dispozícií aj lesné cestičky a chodníčky, ktoré ich prevedú blízkou prírodou.

Súčasťou Gazárky je aj možnosť parkovania, ubytovania v priľahlej chatovej oblasti, ďalej možnosti cykloturistiky, športových atrakcií, ako je volejbal, tenis, petang, člnkovanie, plávanie, minigolfové ihrisko alebo nordic walking a tiež možnosť požičať si vodné bicykle či člny. Pre najmenších sú v areáli vybudované rôzne preliezačky a šmýkačky. V areáli nájdete aj bufety, reštauráciu a k dispozícii sú aj sprchy a toalety.
Ďalšou alternatívou je Kunovská priehrada pri Senici. S mestom je spojená cyklotrasou, ktorá je počas príjemných letných večerov skvelým miestom na šport.

Priehrada ponúka okrem kúpania aj možnosť rybárčenia alebo člnkovania sa. K dispozícii sú tu sociálne zariadenia, parkovisko, ubytovanie či lodenica, v ktorej sa dajú zapožičať loďky, kajaky, paddlebordy aj vodné bicykle.
Priehradu lemuje piesková pláž dlhá 250 metrov, na ktorej sa nachádzajú ležadlá a slnečníky, ktoré sú voľne dostupné pre návštevníkov.
Pri vodnej nádrži sa nachádza tiež park, ktorý je skvelým úkrytom pred ostrým slnkom. Zabaviť sa tu dá tiež prostredníctvom športových aktivít, ako sú plážový volejbal, minigolf či tenisové ihrisko a viacero detských hojdačiek a preliezačiek pre deti.

Najmenších tu určite poteší aj nové nízke 50 metrov dlhé lanové centrum s obrovským mraveniskom, vyrobeným z agátovej guľatiny, s preliezacím tunelom a veľkými drevenými maketami mravcov. A ani hladní tu určite nebudete. Bufet nad plážou ponúka tradičné „kúpaliskové“ dobroty.

Smrdáky
Na Záhorí sa nachádzajú aj najlepšie prírodné kúpele v strednej Európe na liečbu kožných chorôb a chorôb pohybového aparátu, ktorých názov pochádza od charakteristického zápachu sírovodíkových prameňov.
Kúpeľníctvo v Smrdákoch má zhruba 200-ročnú tradíciu a zo zranení sa tu liečili už napoleonskí vojaci, ktorí prebývali u miestnych sedliakov. Krátko nato postavili kúpeľný dom a kaštieľ - dnešný liečebný dom Mier, určený na ubytovanie šľachtických hostí.

Špecializáciou kúpeľov je predovšetkým liečba psoriázy, ichtyózy či atopického ekzému v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím tejto sírovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna.
Do kúpeľov však nemusíte ísť len liečiť sa. Ponúkajú tu aj možnosti relaxačných pobytov zameraných na načerpanie energie, prípadne pobyty na regeneráciu unavenej a namáhanej pokožky. Obľúbeným miestom oddychu a relaxu je aj 16-hektárový kúpeľný park.