To ako dieťa vníma samo seba, vplýva aj na to, ako reaguje na svoje okolie.
Štúdia psychologičky Michelle Mannovej z roku 2004 uvádza, že zdravé sebavedomie môže viesť k lepšiemu zdraviu a sociálnemu správaniu. A naopak, ak je nízke, je spojené so širokou škálou duševných porúch či sociálnych problémov.
Psychologička Karin Gálová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) poznamenáva, že sebavedomé dieťa ľahšie prekonáva prekážky i nadväzuje kamarátstva a je si istejšie v sociálnych vzťahoch.
Dodáva, že zdravo sebavedomý človek si je vedomý svojich predností a nedostatkov, dokáže s nimi vhodne narábať a vie tiež zhodnotiť, čo dokáže a čo je už nad jeho sily. Zároveň sa však nebojí výziev, má snahu napredovať a dosahovať stále nové ciele.
Gálová tvrdí, že osobám s prehnaným sebavedomím chýba objektívne zhodnotenie svojich predností a nedostatkov. Taký človek vníma seba ako najlepšieho v rôznych oblastiach života a svoje nedostatky zahmlieva alebo si ich nepripúšťa.
„Často znehodnocuje alebo kritizuje iných ľudí, aby sa cítil lepšie. Takíto ľudia bývajú povýšeneckí a nepoznajú hranice. Bývajú egoistickí a na dosiahnutie cieľov využívajú iných ľudí, pričom si pripisujú ich úspechy,“ hovorí psychologička a podotýka, že nie je ojedinelé, že týmto spôsobom si kompenzujú vlastné nedostatky.
Ani ľudia s veľmi nízkym sebavedomím nevedia objektívne zhodnotiť svoje silné a slabé stránky. Skôr sa zamerajú na negatívne vlastnosti, majú pocit, že aj bežné životné výzvy sú nad ich sily. Do nových sa preto nepúšťajú a často sa vzdajú už pri náznakoch možného neúspechu.
V texte sa dočítate:
- Aký je rozdiel medzi deťmi a tínedžermi
- Čo môže stáť za nízkym sebavedomím
- Ako rodičia vplývajú na sebavedomie detí
- Ako môžu rodičia zvýšiť deťom sebavedomie
Deti a tínedžeri majú odlišné vzory
Gálová poznamenáva, že v útlom detstve sú pre dieťa vzorom rodičia. Vedia dieťa najviac ovplyvniť cez svoje správanie, prejavy lásky, pozornosti aj cez priame pozitívne hodnotenie dieťa.
U tínedžerov však táto premisa neplatí. V priebehu puberty sa totiž mladí ľudia odpútavajú od rodičov a hľadajú si vlastné skupiny i miesto v spoločnosti. Ich vzormi sú často rôzne známe osobnosti.