Obe boli mladé, zdravé, vzdelané, žili v bohatej krajine a boli odhodlané byť skvelými matkami.
Amber však vykrvácala počas urgentnej sekcie po tom, ako lekári mesiace ignorovali klesajúci počet jej krvných doštičiek. Shamony zas po sekcii zabila pľúcna embólia aj napriek tomu, že na svoje ťažkosti neustále upozorňovala.
Obe ženy mali tmavú pleť, a tak sa potenciálnymi obeťami systémového pôrodníckeho rasizmu stali okamžite, ako vstúpili do nemocnice.
Na vlne hnutia Black Lives Matter sa v dôsledku ich tragických príbehov začalo v Spojených štátoch amerických hovoriť aj o téme pôrodníckeho násilia.
Dokumentárny film Aftershock (v slovenskej verzii Smrť pri pôrode) môže silne zarezonovať aj u nás. Hovorí sa v ňom o tom, že pôrod nemá byť proces plný zneužívania, že nadužívanie sekcií je obrovským zdravotným rizikom a že hlasy žien sú v súvislosti s pôrodmi stále považované za menejcenné.

Bezpečný pôrod nie je samozrejmosť
Šok, ktorý prežívajú partneri, matky aj deti zosnulých žien, je neopísateľný. V 21. storočí by predsa mladé ženy nemali zomierať pri pôrode.
Najmä vtedy, keď sa ich nezmyselným úmrtiam dalo jednoducho predísť. Stačilo by, ak by ich lekári počúvali a rešpektovali.