SME

Tip na prázdniny: Východné Čechy sú plné jedinečných atrakcií

V regióne na vás čakajú unikáty, ktorých návštevu si určite naplánujte.

Sky Bridge 721Sky Bridge 721 (Zdroj: Pavol Urbánek)

Najdlhší visutý most na svete

V rekreačnej oblasti Dolná Morava otvorili tento rok v máji najdlhší visutý most na svete Sky Bridge 721, ktorý preklenuje údolie Mlýnského potoka z horského hrebeňa Slamník na hrebeň Chlum. Most je jednosmerný a jeho šírka je len 1,2 metra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem jeho dĺžky 721 metrov je zaujímavá aj jeho výška nad zemou, ktorá je 95 metrov. Vstup naň je za chatou Slaměnka, pri hornej stanici sedačkovej lanovky na Sněžník. Po prekonaní údolia sa na druhej strane mosta návštevníkom otvára možnosť bližšie spoznať tunajšiu prírodu a históriu, nakoľko tu vznikol aj náučný chodník „Most času“, s prvkami rozšírenej reality pomocou displeja mobilného telefónu.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinečne spracovaná hra s 9 náučnými panelmi sa venuje ochrane prírody a histórii a životnému príbehu jednej konkrétnej rodiny z Dolnej Moravy, na pozadí udalostí dejín od roku 1935 po súčasnosť.

V jednom momente môže byť na moste maximálne 500 osôb. Na most môžu ísť deti bez obmedzenia výšky a veku iba v sprievode dospelej osoby. Psy a iní domáci miláčikovia však majú vstup zakázaný a takisto sa na most z bezpečnostných dôvodov nedostanete s detským kočíkom, bicyklom, či na invalidnom vozíku.

Prejdite sa v oblakoch

Návštevu Sky Bridge 721 si môžete spestriť aj ďalšou adrenalínovou atrakciou. V tesnom susedstve vstupu na most je Chodník v oblakoch vybudovaný v roku 2015, ktorý svojim tvarom evokuje let nočného motýľa.

Na vrchol 55 metrovej vysokej stavby sa dostanete po drevených cestičkách, ale k presunu z jedného poschodia na druhé môžete vyskúšať aj atrakciu nazývanú „rukáv“, ktorý je vyrobený z hustej siete povrazov. K rýchlej ceste dole môžete využiť 100 metrový tobogan.

SkryťVypnúť reklamu

Na vrchole veže je aj ďalšia adrenalínová atrakcia, oddychová sieťová kvapka, ktorá otestuje vašu odvahu. Milovníci adrenalínu sa pri návrate späť do údolia môžu spustiť buď na bicykloch, alebo na najdlhšej bobovej dráhe v Česku.

Trať má dĺžku viac ako 3 kilometre, nachádza sa na nej 25 zákrut, dvojnásobný 360° „kolotoč“, slučka v tvare osmičky a podzemný tunel. Pri jazde na dráhe so sklonom až 30% vyviniete rýchlosť až 50 km/h, a to už je poriadna jazda.

Pre tých menej odvážnych je k dispozíciu na cestu dole sedačková lanovka, prípadne sa môžete vybrať aj peši. Pri dolnej stanici lanovky sa nachádzajú populárne Mamutíkove detské zážitkové parky, ktorým dominuje obrovský mamut.

Najzachovalejšie mestské hradby

Ako z rozprávky vyzerá mesto Polička na Českomoravskom pomedzí, pri vstupe do ktorého na vás dýchne závan stredovekej histórie. V rodisku známeho hudobného skladateľa Bohuslava Martinů sa môžete poprechádzať po mestských hradbách, jedných z najzachovalejších v strednej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Hradby s celkovou dĺžkou 1220 metrov boli postavené v 2. polovici 14 storočia, majú úctyhodnú šírku 2 až 2,5 metra, sú až 8 metrov vysoké a sú spevnené 19 baštami.

Okrem historického centra a hradieb nevynechajte ani návštevu izby, nachádzajúcej sa vo veži kostola sv. Jakuba, kde hudobný skladateľ žil s rodinou do svojich 11 rokov. Jeho otec pracoval totiž ako „vežník“ a jeho úlohou tu bolo držať stráž vo dne v noci v prípade vypuknutia požiaru v meste, naťahovať vežové hodiny a zvoniť .

Pokiaľ sem vystúpite po 192 schodoch budete odmenení nielen zaujímavou prehliadkou izbičky, ale aj jedinečným výhľadom na celé mesto a jeho blízke okolie. Pri prechádzke mestom si prezrite aj hlavné Palackého námestie s krásnou barokovou radnicou a 22 metrov vysokým morovým stĺpom, ktorý podľa niektorých znalcov umenia nemá v Čechách obdobu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spoznajte tajomstvá starých remesiel

V centre podhorského mestečka Letohrad nájdete pozoruhodné Múzeum remesiel, ktoré bolo otvorené v roku 2000 a je jedným z hlavných turistických cieľov východných Čiech. Zaspomínate si tu na zašlé staré časy a určite sa tu nebudete nudiť ani vy a ani vaše deti.

Múzeum je umiestené v citlivo zrekonštruovanom pamiatkovo chránenom areáli Nového dvora z roku 1750 a s plochou viac ako tisíctristo metrov štvorcových ide o najväčšie múzeum svojho druhu v Česku. Môžete tu vidieť viac než 50 ucelených expozícií starých remesiel a živností a spoznáte aj remeslá, ktoré dnes už úplne zanikli.

Historicky sa jedná o ukážky remesiel z obdobia rokov 1840 až 1930. Medzi najzaujímavejšie exponáty tu patrí vyrezávaný mechanický skanzen remesiel, mechanické dielne, 100 rokov stará školská trieda s ukážkami národných krojov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K prehliadke si môžete vybrať z niekoľkých trás. Hlavná trasa A ponúka spomínanú expozíciu remesiel na troch poschodiach sýpky. Táto prehliadka je individuálna bez sprievodcu, mechanická trasa remesiel B je naopak možná len so sprievodcom, keďže je spojená aj s praktickými ukážkami remeselných strojov.

Nevšedným zážitkom je aj návšteva expozície zubnej a gynekologickej ordinácie, kde si môžete prezrieť dve stomatologické ordinácie, röntgen, ojedinelú gynekologickú ordináciu z roku 1924 a operačnú sálu z roku 1960.

Unikátne múzeum fajok

Za návštevu v regióne určite stojí aj jediná priemyselná fabrika na výrobu fajok v Českej republike - BPK v meste Proseč. Tie sa tu vyrábajú už od roku 1842 a vyvážajú do viac ako 40 krajín sveta.

Ich výroba si vyžaduje kvalitnú ručnú prácu a neustálu kontrolu, aby si zachovali svoju tradičnú a rokmi skúseností získanú kvalitu. Základnou surovinou je briárové drevo, ktoré do Čiech dovážajú z Talianska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri prehliadke uvidíte celý výrobný proces, od výberu dreva, až po balenie a prípravu na expedíciu Zaujímavosti o výrobe fajok a histórii tohoto remesla, ktoré je pre Prosečsko typické a ktoré sa tu zachovalo dodnes, sa dozviete aj v Múzeu fajok, ktoré sa nachádza na námestí.

Nájdete tu jedinečnú zbierku fajok vyrábaných na území Prosečska, doplnenú o vzácne kúsky fajok z celého sveta. Mestečko bolo v minulosti centrom „fajkárstva“ v Čechách, za Prvej republiky sa tu nachádzalo až 16 výrobní fajok.

Expozícia fajok prezentuje unikátnu kolekciu približne 300 týchto predmetov od rôznych tunajších výrobcov, časovo zahrňuje obdobie od konca 19. storočia po súčasnosť. Nechýbajú tu ani vzorky materiálov, z ktorých sa fajky vyrábajú a nástroje určené k ich zhotoveniu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Múzeu darovali svoje vlastné fajky aj niektoré zo známych českých a slovenských osobností ako napríklad Ján Kanyza, Ján Hrušínský. Karel Schwarzenberg, či Dušan Klein a sú vystavené medzi exponátmi.

Viac fotografií nájdete v galérii

Autor: Peter Samuel Tóth

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 714
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 417
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 300
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 201
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 584
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 282
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 238
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 943
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 491
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 131
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 736
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 237
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 767
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 954
  7. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 879
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 591
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu