SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián
reklama

Sever Čiech je kolískou sklárstva a svetový unikát. Spoznajte krehkú krásu skla, šperkov a bižutérie

Vyrobiť si môžete aj vlastný unikátny kúsok.

Múzeum skla a bižutérie JablonecMúzeum skla a bižutérie Jablonec (Zdroj: Maroš Puček)

História výroby skla v Libereckom kraji pozostáva z mnohých fascinujúcich príbehov, ktoré sa dnes zrkadlia v stovkách tunajších živých dielňach a v rôznorodosti sklárskej a šperkárskej výroby. Táto oblasť, ktorá je svetovým pojmom, spája množstvo manufaktúr, múzeí, škôl aj galérií sa nazýva aj Crystal Valley – Krištálové údolie. Viaceré šperkárske a sklárske firmy tu máte možnosť aj navštíviť, oboznámiť sa tu s ich históriou a uvidieť aj výrobu sklárskych výrobkov na vlastné oči. Pri odbornom výklade uvidíte, ako sa žeravá tekutá sklenená hmota v rukách sklárskych majstrov mení na krehkú krásu. Srdce sklární tvoria taviace pece vykurované zmesou zemného plynu a kyslíka a každý sklár tu má okolo nich svoju úlohu a presné miesto v daný čas.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dielňu vedie majster, ktorému asistuje prvý a druhý sklár, pomáhači a team uzatvára pomocník sklára, ktorý má za úlohu pomôcť sklárom držať a namáčať formu a vo finále odniesť vyrobené sklo do chladiacej pece. Roztavená hmota s teplotou okolo 1200 stupňov sa naberá z pece na píšťaly tak dlho, až ho jej dostatočné množstvo a potom sa pomocou fúkania a foriem tvaruje. Kto neodolá, môže si tu prácu sklárov aj vyskúšať a vytvoriť si svoj prvý exkluzívny sklenený výrobok.

Lasvit AJETO
V dedine Lindava vyrástla v roku 1994 na základoch starej textilnej továrne skláreň AJETO. Jej exkluzívne diela zdobia popredné svetové galérie, luxusné stavby, ale aj bežné domácností. A vznikajú tam aj prestížne ceny, napríklad trofej pre víťazov Tour de France, Brit Award, alebo ceny Thálie. Okrem drobných vecí tu vznikajú aj obrie kusy, na ktorých výrobu si v iných sklárňach netrúfnu. Najväčšia vyfúknutá sklenená guľa má priemer 63 centimetrov a najdlhší výrobok meria okolo päť metrov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Názov AJETO sklárni vymyslel jeden z jej zakladateľov, svetový sklársky výtvarník, architekt a dizajnér Bořek Šípek. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach popredných múzeí po celom svete a zdobia aj rezidencie Billa Gatesa, Micka Jaggera, japonského cisára, či princeznej Glorie von Thurn Taxis. Medziiným dizajnoval aj parížske butiky Karla Lagerfelda, operu v Kjóte, tokijský obchodný dom Ginza, holandské múzeum moderného umenia v Den Bosch a spolupracoval aj so svetovými porcelánkami Sèvres a Rosenthal. Taktiež bol aj hlavným architekt Pražského hradu počas prezidentovania jeho priateľa Václava Havla, kde pracoval na obnove hradných interiérov. Od roku 2017 je skláreň AJETO súčasťou slávnej českej dizajnovej a sklárskej spoločnosti Lasvit, výrobcu zákazkových svetelných inštalácií, zbierok ready-to-shine a skla pre architektúru. Spoločnosť sídli v Novom Bore v dvoch neobyčajných stavbách – Čiernom a v Sklenenom dome, ktoré získali v roku 2020 hlavnú cenu Českej ceny za architektúru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ich inštalácie svietia vo viac ako dvoch tisícoch hoteloch a súkromných rezidenciách, v interiéroch luxusných výletných lodí a ďalších verejných budovách po celom svete. Spoločnosť sa môže pochváliť takými výtvormi ako sú sklenené lustre pre metro v Dubaji, deväťmetrovú plastiku Dancing Leaves / Tancujúce lístie v interiéri parížskeho hotela Peninsula, či najväčší šperk na svete, dva krištáľové draky vlniace sa nad hlavami hostí hotela Imperial Pacific v Tichomorí. Každý je dlhý 32 metrov, váži 20 ton a ich telá zdobia kovové šupiny s ručne vpletanými brúsenými krištáľmi.

Pačinek Glass
V dedine Kunratice u Cvikova nájdete známu skláreň Pačinek Glass, kde od roku 2015 vyrábajú ručne tvarované a fúkané sklo, rôzne sklenené plastiky, zvieratá, vázy, misy a množstvo ďalších produktov zo skla. Jeden z najvýznamnejších súčasných umeleckých sklárov európskej aj svetovej scény Jiří Pačinek tu taktiež dáva možnosť nahliadnuť do svojej sklárne. Jej súčasťou nie je len tradičná huť, kde môže návštevník zblízka pozorovať prácu majstrov ručnej výroby, prípadne si ju vyskúšať, ale aj brusiareň, kde sa výrobky opracovávajú tradičnými metódami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem toho si v areáli môžete prezrieť aj Krištálová záhradu s množstvom zaujímavých výtvorov zo skla rozmiestnených po celom jej areáli. Zároveň ich nádherné diela môžete obdivovať aj susednom kostole, ktorými ho v rámci výstavného projektu Krištálový chrám vyzdobili. Cieľom výstavy je prezentovať moderné sklo v historickom duchovnom objekte a navyše prispieť k jeho postupnej rekonštrukcii. Tunajší sklári sa môžu pochváliť aj tým, že vytvorili krištáľový relikviár pre pápeža Františka, aj vyše metrovú vázu pre kráľovnú z Bhutánu, ktorá skláreň navštívila aj osobne.

Novosad & syn
V Harrachove sa môžete vybrať do sklárne, múzea a zároveň minipivovaru Novosad & syn, ktorá bola založená začiatkom 18.storočia a je najstaršou nepretržite fungujúcou sklárňou na svete. Po revolúcii v roku 1993 skláreň kúpil František Novosad, ktorý už mal so sklárstvom predtým bohaté skúsenosti a ten ju vlastní dodnes. Všetko tu je v takmer pôvodnej podobe a plne funkčné. Dokonca sa tu nachádza aj najstaršia brusiareň skla na svete, kde dodnes brúsia sklo nie na diamantoch, ale na kotúčoch z prírodných kameňov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Navštíviť môžete aj tunajšie sklárske múzeum, ktoré sa nachádza v najstaršej budove v meste, v tak zvanom Panskom dome, hneď vedľa sklárne. V zbierkach harrachovského skla, ktoré obsahujú zhruba 5000 exponátov sú aj 300 rokov staré veci. Sortiment výroby sklárne tvorí hlavne luxusné nápojové sklo, úžitkové sklo a krištáľové lustre. V roku 2002 bol priamo v areáli sklárne pristavený minipivovar s reštauráciou. Tu sa naskytá vyhliadka do hutníckej haly s pecami a tak návštevníci reštaurácie môžu vidieť sklárov priamo pri práci. Návštevníci si tu pozrú proces ručnej výroby skla, môžu si tu vyfúknuť vlastný výrobok a zároveň sa oboznámia aj s varením kvasnicového piva, ktoré môžu aj ochutnať.

Rautis
Pokiaľ vás zaujíma, ako sa vyrábajú perličkové vianočné ozdoby, navštívte tradičnú ručnú výrobňu vianočných ozdôb zo sklenených perál v manufaktúre Rautis v obci Poniklá. Tú preslávila výroba sklenených dekorácii na vianočné stromčeky s viac ako storočnou tradíciou. Poniklá je jediným miestom na svete, kde sa dodnes zachovalo toto remeslo. Vyrábajú tu napríklad hviezdičky, košíčky, vejáriky, kanvičky, lietadlá, lokomotívy, či kočíky, ktoré sú žiadaným zberateľským artiklom po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počas exkurzií môžete nahliadnuť do jej dielní a pozorovať zručnosť všetkých rúk, ktorými musí perlička prejsť, než sa dostane na hotovú ozdobu. Fúkanie perál, striebrenie, máčanie do farieb, maľovanie, rezanie a splietanie vianočných ozdôb je tu výhradne ručnou prácou a v roku 2020 si vyslúžilo aj zápis do prestížneho zoznamu UNESCO. Návštevníci sklárne majú možnosť si tu ozdoby nielen kúpiť, ale v tamojšej tvorivej dielni si ich aj skúsiť vyrobiť.

Jablonec nad Nisou
Krehkú krásu skla, bižutérie a šperkov nespoznáte v žiadnom inom českom meste tak zblízka ako práve v Jablonci, kde už od 16. storočia rozvíjajú sklárske a šperkárske tradície. Hlavné turistické lákadlo mesta je Múzeum skla a bižutérie sa množstvom unikátnych zbierkových predmetov skla, bižutérie, mincí, medailí a plakiet. Jeho expozície prezentujúce príbehy bižutérie a českého skla počas siedmych storočí dopĺňa aj unikátny súbor historických šperkov a odevných doplnkov zo zbierky Waldes.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uvidíte tu aj veľkú kolekciu gombíkov jedinečných vzorov, v minulosti populárnej céčka, korálkové závesy, set navrhnutý v roku 1913 pre následníka rakúskeho trónu Františka Ferdinanda d´Este, toaletné lisované a brúsené sklo z medzivojnového obdobia, či výber z produkcie luxusnej rakúskej značky Riedel. Múzeum sa pýši aj novou prístavbou v tvare brúseného skleneného krištáľu. V lete sa tu chystajú otvoriť novú stálu expozíciu vianočných ozdôb WoW – Svet zázrakov. Vystavovať budú najväčšiu verejnú zbierku vianočných sklenených ozdob na svete. Napríklad aj tých z Rautisu. Uvidíte tu rôzne ozdoby v tvare hviezdičiek, dedov Mrázov, klaunov, zvončeky, vianočné gule, aj vtáčiky.

Ďalšie fotografie nájdete v galérii:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

 1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 4. Prišli na to, že odpad je cenný
 5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 6. Všetkým lepí pred voľbami
 7. Najlepšie poviedky domácich autorov
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Všetkým lepí pred voľbami
 2. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 3. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
 4. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 5. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 6. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
 7. Bratislavská Kuchajda ožije športom
 8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 052
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 547
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 117
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 650
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 776
 6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 213
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 781
 8. Najlepšie poviedky domácich autorov 2 507
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia

Prečo je nutné učiť deti trpezlivosti.


a 2 ďalší 14 h
Viera Hincová je psychologička, ktorá sa venuje problematike ľudí na autistickom spektre. Sama žije s Aspergerovým syndrómom.

Ženy to dokážu oveľa lepšie maskovať.


18. sep
Lenka Svoradová a Mária Jaššová

Rozhovor o zvládaní emócii v škole.


23. sep

Morava, Miláno či Amsterdam? Spoznajte bezpečné miesta v Európe, ak ste na cestovateľské dobrodružstvá pripravená len vy sama.


22. sep
reklama

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Prečo môžu moje deti spať v šatách s volánikmi
 2. Martina Paulenová: Akú stratégiu zvoliť pri prechádzke s dieťaťom?
 3. Larisa Vitányiová: Ako sa vedome snažím viac zženštiť, hoc už som žena
 4. Danica Chames: O dôležitosti selfíčok (a iných záberov z dovoleniek)
 5. Martina Paulenová: Ako som pri varení špenátu zistila, že dokážem viac, než som si myslela
 6. Jozef Varga: Bol som kvartálny alkoholik ... ako s tou pliagou bojovať ?
 7. Monika Bošková: Moja záhrada. Od projektu po realizáciu
 8. Lukáš Zeleník: Od kašľu k nádoru
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 52 607
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 504
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 252
 4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 36 279
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 32 957
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 566
 7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 658
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 257
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu