Po dvoch turbolentných rokoch sa u našich západných susedov opäť otvárajú desiatky hradov a zámkov, ktoré sú medzi našincami návštevnícky mimoriadne obľúbené. Je preto načase si návštevu týchto skvostov pomaly plánovať a následne sa vydať na prehliadky. Na viacerých z nich vás bude navyše čakať aj zaujímavý sprievodný program. Ten bude tento rok súčasťou špeciálneho projektu s názvom Rok šľachtických slávností, ktorý vám na niektorých hradoch a zámkoch v správe českého Národního památkového ústavu predstaví, ako sa aristokracia kedysi bavila. V rámci neho zistíte aj to, či si zábavami krátili len dlhé chvíle, alebo tie ich veľkolepé slávnosti mali aj hlbší význam.
Český Krumlov
Dominanta juhočeského mestečka je areál hradu a zámku, ktorý je po Pražskom hrade druhým najväčším zámockým komplexom Českej republiky. Ten zahŕňa viacero zámockých budov, barokové divadlo, zámockú záhradu s rokokovou fontánou a letohrádok Bellaria s otáčavým hľadiskom - mieskom sezónnych divadelných predstavení – ktoré je ojedinelou ukážkou vyspelej barokovej divadelnej scény. Kedysi patril viacerým najvýznamnejším českým rodom, ktoré z neho vytvorili jedno z najhonosnejších šľachtických sídel v kráľovstve a dnes sa celý komplex nachádza na zozname dedičstva UNESCO. Pre návštevníkov je tu k dispozícii viacero prehliadkových okruhov, počas ktorých si prezriete renesančné a barokové komnaty, apartmány z 1. a 2. polovice 19 storočia, divadlo, hradné múzeum, vežu, koniareň, aj zámockú záhradu.

Od 1.júna bude zámok hlavným dejiskom veľkolepej výstavy „Šľachtické slávnosti a zábavy na zámku Český Krumlov“. Zábavy a slávnosti predstavovali kedysi nielen spoločenské vyžitie, ale boli aj spôsobom, ako šľachta svetu prezentovala svoju moc, urodzenosť i rodové ambície. Zážitok z výstavy umocnia aj rôzne herné prvky a sprievodný program pre deti, ako aj dobové ihrisko s barokovou hojdačkou na zámockom nádvorí. Ďalšími sprievodnými akciami projektu budú v Krumlove tematické kurátorské prehliadky a workshopy, kurzy dobových tancov pre verejnosť, kurátorské prehliadky tzv. Renesančného domu, ktorý ukrýva svetovo jedinečnú zbierku divadelných a maškarných kostýmov.
Jezeří
Na prvý pohľad nenápadný zámok sa nachádza na západe Čiech, v Krušných horách, bol kedysi klenotom tohoto regiónu, ale po rokoch komunizmu, keď sa stal základňou armády a ďalších inštitúcií, to z jeho lesku výrazne ubralo. Teraz sa však po niekoľkých rekonštrukciách stáva opäť vyhľadávaným objektom, preto naň odporúčame vyraziť čím skôr, ako tu budú davy turistov.

Najväčší rozkvet zaznamenal koncom 18. a začiatkom 19. storočia, za panstva kniežat z Lobkowicz. Tí tu v zámockom parku usporadúvali slávne hudobné koncerty, na ktoré pozývali množstvo významných hostí, medzi nimi napríklad Ludwiga van Beethoven, či Goetheho. Neskôr, po 2.svetovej vojne tu krátko pobýval aj minister zahraničných vecí Ján Masaryk. Za videnie tu stojí aj strašidelná zámocká pivnica, alebo preslávená izba pre alchymistov. V tomto roku tu bude dokončená aj renovácia divadelnej sály, v ktorej kedysi mali súkromnú premiéru aj Beethovena 3. symfónia Eroica, či oratórium Stvorenie od Josepha Haydna.
Červené Poříčí
Tento menší, pekný zámoček, nachádzajúci sa v rovnomennej obci v Plzenskom kraji bol postavený v štýle saskej renesancie. Stavba zámku, známa nenútenou, nie príliš honosnou ale sofistikovanou krásou sa však vo svojich interiéroch pýši množstvom fresiek a malieb a ornamentálnou výzdobou.

Tento rok sa sem skutočne oplatí vyraziť, pretože po niekoľkých rokoch bola dokončená aj obnova budovy podzámčia, kde sa až do konca októbra koná výstava „Deti zo zlatej kolísky“. Tá približuje okamihy spojené s narodením a krstinami novonarodených šľachtických detí a bude zameraná aj aj na tému ich výchovy, módy, voľnočasových aktivít a detských hier, taktiež na úlohy dojok, vychovávateliek, či domácich učiteľov v ich živote.
Náměšť nad Oslavou
Náměšťský zámok, nachádzajúci sa západne od Brna bol pôvodne hrad, ale v druhej polovici 16. storočia ho moravskí páni zo Žerotína nechali prestavať na okázalé renesančné sídlo. V rokoch 1946 – 1947 slúžil aj ako letné sídlo prezidenta Edvarda Beneša.

Bohato zariadený zámok s krásnou kaplnkou a knižnicou sa pýši svojimi exteriérmi a aj unikátnou interiérovou výstavou tapisérií. Novo bude v rámci rozšírenej prehliadkovej trasy k videniu aj biliardová sála, kde sa kedysi zabávala šľachta a počas prehliadky reprezentačných priestorov zavítate aj na výstavu Príbehy písané vlnou a hodvábom, kde sa dozviete okrem iného zaujímavosti o spôsobe farbenia týchto materiálov.
Šternberk
Za návštevu tento rok určite stojí aj tento moravský hrad, nachádzajúci sa severne od Olomouca, ktorý návštevníkom ponúka v letnej sezóne tri prehliadkové okruhy a taktiež viacero rôznych akcií počas celého roka. Uvidíte tu unikátny súbor talianskej a severskej ranno renesančnej maľby i ukážky holandského a flámskeho barokového maliarstva. Originály niektorých vystavených diel sú obdivované aj vo svetových galériách, ako je petrohradská Ermitáž, alebo parížsky Louvre.

Pohľad do života modernej šľachty začiatku 20. storočia je tu prezentovaný aj teplovzdušným vykurovaním, kúpeľňami, či jedálenským výťahom. Zaujímavou pamiatkou je aj secesný osobný výťah. V rámci eurofondov tu bol obnovený celý areál hradu, vrátane ciest v parku. Návštevníci sa v novej sezóne môžu tešiť aj na novo sprístupnenú jedinečnú technickú stavbu Ľadovne. Počas tohto roka sa tu budú konať aj ochutnávky rôznych špecialít z obdobia osvietenstva.