Deťom už nebaľte na obed mäsové výrobky, požiadala nedávno základná škola v anglickom meste Barrowford rodičov. Mäso už žiaci nenájdu ani v školskej strave.
Škola chce týmto krokom povzbudzovať deti, aby prešli na vegetariánsku stravu a súčasne ich vzdelávať o vplyve konzumácie mäsa na životné prostredie, uviedol denník The Sun.
Hoci niektorí rodičia prechod na bezmäsité obedy uvítali, iní sa búria a nesúhlasia. Vegetariánstvo či dokonca vegánstvo by malo byť voľbou, až keď je človek starší, myslia si.
Zároveň sa však nedá zatvárať oči pred tým, že tieto stravovacie smery sú čoraz populárnejšie zo zdravotných, z ekologických aj z etických dôvodov.

Aj blogerka Barbora Kyšková vychováva svoju štvorročnú dcéru Sophiu odmalička na vegánskej strave. Pre SME hovorí, že mala pred týmto rozhodnutím veľký rešpekt.
„Nebolo to len tak, že moje dieťa bude vegán, lebo aj my rodičia sa tak stravujeme. Čítali sme aj s manželom veľa publikácií podložených štúdiami, rozprávali sme sa s pediatrami a bola som aj v kontakte so Slovenskou vegánskou spoločnosťou. Dosť sme sa tomu venovali,“ vysvetľuje svoje rozhodnutie.
Vegánstvo detí však stále ostáva témou, ktorá vzbudzuje silné emócie a ani odborníci nie sú v názoroch zajedno.
Vegánstvo je filozofia, tak ako náboženstvo
V čase, keď sa Barbore Kyškovej narodila dcéra, boli aj s manželom vegetariáni. Občas si ešte dopriali parmezán alebo výrobky z kozieho mlieka. Úplné vylúčenie živočíšnej potravy zo stravy urýchlil aj dcérin reflux, ktorého príznaky sa zmiernili, keď Barbora prestala jesť mliečne výrobky.
„Keď som ich skúšala zaradiť naspäť, opäť sa jej reflux vrátil. Neviem, možno to bola aj náhoda, ale aj z tohto dôvodu sme prestali jest živočíšne produkty úplne,“ hovorí.
Aj u nej však zavážilo etické hľadisko, ktoré vnímala ešte citlivejšie práve odkedy sa stala matkou.
„Prekážal mi celý mliečny priemysel a to, že teliatka berú od kráv len preto, že potrebujeme viac mlieka pre ľudí a nie pre ne. Veľmi emotívne som na to reagovala, no zároveň bol pre mňa vždy dôležitý aj zdravší životný štýl založený na rastlinnej strave,“ dodáva.
Podľa odborníka na výživu so špecializáciou na vegánstvo a rastlinnú stravu Radeka Látala je právom každého rodiča vychovávať svoje dieťa v súlade s vlastným presvedčením a k svojim etickým hodnotám.