“Viete, ako sa používa zbraň?” pýta sa reportérka New York Times ukrajinskej učiteľky a dobrovoľníčky Julie, ktorá čaká v stane so samopalom v ruke, kým ju presunú bližšie k bojom o Kyjev.
“Nie. Iba trochu. Začali sme sa to učiť pred dvoma dňami. Je to hrozné,” hovorí v slzách.
Julia chce žiť v mieri vo svojej krajine a hoci je vystrašená, odhodlanie ubrániť Ukrajinu je silnejšie. Nie je sama.
Slovensko-ukrajinské hranice prekročili od štvrtka už desaťtisíce ľudí, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine. Drvivá väčšina z nich sú ženy, deti a seniori, keďže dospelí muži v rámci mobilizácie nesmú opustiť krajinu.
Mnohé ženy sa však rozhodli v krajine zostať, aby ju bránili pred ruským agresorom. Do rúk berú zbrane aj napriek tomu, že väčšina z nich nie je vycvičená na boj a samopaly v rukách nikdy predtým nedržala.

Zabite nepriateľa, inak zabije vaše deti
Odhaduje sa, že zhruba 15 až 17 percent ukrajinskej armády tvoria vojačky. Ide o viac ako 31-tisíc žien. Okrem nich sú to ďalšie desiatky až stovky dobrovoľníčok z radov civilistiek.
Mnohé sa začali mobilizovať už týždne pred ruskou inváziou, keď sa v blízkosti ukrajinských hraníc zhromaždilo vyše stotisíc ruských vojakov. Napríklad ženy z mesta Charkov začali absolvovať kurzy sebaobrany a narábania so zbraňou.
“Teraz musím chrániť moju vlasť, môj dom a moju rodinu,” cituje agentúra Reuters 44-ročnú Viktoriu Makarovovú, pôvodne manažérku stavebnej spoločnosti.