Mimovoľný únik moču trápil v minulosti skôr ženy stredného až vyššieho veku, ktoré mali za sebou niekoľko pôrodov a vykonávali fyzicky náročnú prácu. Dnes trpí inkontinenciou čoraz viac mladších žien.
Na Slovensku s týmto problémom podľa štúdie Masarykovej univerzity v Brne bojuje viac ako 240-tisíc žien. Inkontinenciu pritom sprevádza viacero nesprávnych mýtov. Vraj je to bežná súčasť starnutia a nedá sa s ňou nič robiť. Treba len spomaliť životný štýl a piť menej tekutín. Je to však naozaj tak?
Nie je. Napríklad pravidelné niekoľkominútové špeciálne cvičenie panvových svalov výrazne upravuje zdravotný stav postihnutých, vďaka čomu sa dá vyhnúť operačnému riešeniu. A nielen to.
Mýtus č. 1: Inkontinencia je choroba
Inkontinencia a únik moču u žien nie je choroba. Často je to symptóm alebo vedľajší účinok iného zdravotného problému. Pri správnej diagnostike sa dá účinne liečiť. Aj preto je dôležité už pri prvých príznakoch navštíviť lekára.
Urológovia rozlišujú niekoľko typov inkontinencie. Dve základné sú urgentná a stresová inkontinencia moču.
„Urgentná je taká, pri ktorej sa pacientovi chce veľmi často močiť a nestihne dobehnúť na toaletu. Je to veľmi nepríjemné, ľudia v takomto prípade poznajú všetky toalety v meste a vo svojom okolí, často sa v noci budia,“ hovorí urológ Roman Sokol z Privátnej urologickej ambulancie v Trenčíne.

Druhým najčastejším typom je stresová inkontinencia. Názov pochádza z anglického slova stress, ktoré znamená tlak.
„Vzniká zvýšením vnútrobrušného tlaku pri poskočení, kýchnutí, kašli, športovaní, tancovaní alebo zdvihnutí niečoho ťažkého. Tento únik moču výrazne limituje ľudí v ich spoločenskom živote,“ vysvetľuje Sokol.
Príčiny, kvôli ktorým vznikajú, sú rôzne a je ich veľa. V prvom rade je to vek, potom oslabenie panvového dna, opakované pôrody, obezita, zlý pitný režim, prechladnutia či hormonálne zmeny.
„Dôležité je poradiť sa so svojím lekárom, pretože každý únik moču sa dá riešiť a liečiť. Mnohí ľudia sa dokážu vrátiť normálne do života, tieto problémy vieme zmierniť alebo ich aj úplne eliminovať. Vie to však urobiť iba lekár,“ konštatuje urológ.

Mýtus č. 2: Inkontinencia je bežnou súčasťou starnutia
Starnutie samo o sebe nespôsobuje inkontinenciu. Faktom je, že s pribúdajúcim vekom prebiehajú v našom tele zmeny, ktoré spôsobujú, že starší ľudia majú častejšie problémy s únikom moču. Nie je to však normálna ani nevyhnutná súčasť starnutia.
Vek je len jedným z mnohých faktorov a inkontinenciu môže spôsobiť veľa vecí. Napríklad obezita, úzkosť, fajčenie alebo poškodenie nervov Alzheimerovou alebo Parkinsonovou chorobou. U žien to môže byť dôsledok tehotenstva, pôrodu alebo menopauzy, u mužov zase problémy s prostatou.

„Výskyt inkontinencie stúpa s rastúcim vekom pacientov. Problémy však majú aj mladšie ženy, okolo 30 až 35 rokov, u ktorých inkontinencia súvisí s pôrodmi. Čím viac pôrodov, tým väčšie riziko úniku moču. Mnohokrát k nám prídu ženy, ktoré sú po prechode alebo v období tesne pred menopauzou, keď nastávajú hormonálne zmeny a svalstvo panvy ochabuje,“ vysvetľuje urológ Roman Sokol.
Negatívny dopad na únik moču môžu mať aj rôzne lieky, diuretiká, ktoré sa používajú pri problémoch so srdcom alebo na liečbu vysokého tlaku. Aký je v tomto smere trend?
„Čoraz častejšie chodia mladšie ženy, ktoré vedia, že únik moču sa dá riešiť aj iným spôsobom ako len plienkami alebo vložkami,“ hovorí Sokol.

Mýtus č. 3: Inkontinencia je navždy a nedá sa s ňou nič robiť
Ak vás trápi mimovoľný únik moču, nezúfajte. Vo väčšine prípadov sa s tým dá niečo urobiť.
Existujú účinné spôsoby, ako inkontinenciu dramaticky zlepšiť alebo úplne zvrátiť. Dôležité je nehanbiť sa a navštíviť lekára. Oba najčastejšie druhy inkontinencie sa dajú liečiť aj vyliečiť. Dôležitá je dobrá diagnostika a odhalenie príčin inkontinencie.
„Musíme presne vedieť, prečo k úniku moču dochádza. Dá sa to zistiť pomocou jednoduchého vyšetrenia moču. Dobrou pomôckou je aj denník močenia, používanie dotazníkov. Následne robíme ultrasonografiu a dokážeme nastaviť liečbu,“ hovorí urológ.
Pri urgentnej inkontinencii môže pomôcť liečba tabletkami, len veľmi zriedkavo pristúpia lekári k operácii.
Mýtus č. 4: Pred inkontinenciou neexistuje žiadna prevencia
Existuje viacero terapií, úprav životného štýlu alebo cvičení, ktoré fungujú ako prevencia pred inkontinenciou.
Močovému mechúru môže pomôcť cvičenie svalov panvového dna. Tie vám pomôžu zadržať moč. Muži a ženy si ich môžu posilniť Kegelovými cvikmi, ktoré napínajú a uvoľňujú svaly, ktoré uvoľňujú a zastavujú vaše močenie.
„Je veľmi dôležité, aby ženy cvičili správne cviky na posilnenie svalstva panvového dna, ktorými sú Kegelove cviky. Ideálne je zveriť sa do rúk fyzioterapeutov, ktorí sa na tieto cviky zameriavajú a majú certifikáty,“ hovorí Sokol.
Pravidelné niekoľkominútové špeciálne cvičenie panvových svalov výrazne upravuje zdravotný stav a veľakrát sa tak ľudia vyhnú operačnému riešeniu.
Ako cvičiť Kegelove cviky
Dôležitou súčasťou liečby stresovej inkontinencie moču u žien je špeciálna liečebná gymnastika.
„Ak je včas, poctivo a dlhodobo vykonávaná, prináša pozitívne výsledky. Približne u tretiny žien nebol potrebný operačný zásah. U ostatných sa výrazne zlepšili podmienky na dobrý operačný priebeh a pooperačný výsledok,“ uvádza gynekologička Dagmar Psalmanová v štúdii Masarykovej univerzity v Brne.
Treba sa podľa nej vedome naučiť sťahovať a uvoľňovať zvierače močovej rúry a konečníka, z čoho sa vychádza pri všetkých cvikoch, a tým sa posilňuje svalstvo panvového dna. Odporúča sa cvičiť 30 minút denne.
1. cvik: Sila
Vtiahnite panvové dno najväčšou silou, akou dokážete a následne uvoľnite. Pri vykonávaní cviku dajte pozor, aby ste nevťahovali brucho alebo veľké svaly zadku.
2. cvik: Výdrž
Vtiahnite panvové dno ako pri prvom cviku, následne ho jemne povoľte a v tejto polohe sa snažte vydržať, kým pomaly narátate do desať.
3. cvik: Rýchle kontrakcie
Pri tomto cviku sa zamerajte na rýchle striedanie vtiahnutia a následného uvoľnenia panvového dna.
Mýtus č. 5: Pitie menšieho množstva tekutín zlepší inkontinenciu moču
Starší ľudia často obmedzujú príjem tekutín v presvedčení, že ak budú menej piť, budú produkovať menej moču a ich inkontinencia tak bude menej závažná.
Výrazné obmedzenie tekutín však vedie ku koncentrovanejšiemu moču, ktorý dráždi močový mechúr a zhoršuje problém.
„Je veľmi dôležité dodržiavať pitný režim. Iný je v lete, iný v zime, nemôže však byť nárazový. Mal by byť harmonicky rozdelený do celého dňa. Ak má niekto problém s frekventovaným močením v noci, nemal by piť tesne pred spánkom, ale najneskôr dve hodiny predtým,“ vysvetľuje urológ.

Mýtus č. 6: Je čas spomaliť alebo zmeniť zvyky
Inkontinenciu je možné vyliečiť a vždy sa dá zvládnuť aj bez výrazných zásahov do zmien vo fyzickej aktivite. Je dôležité, aby ste sa snažili pokračovať vo svojich bežných športových a rekreačných aktivitách.
Udržiavanie súčasnej úrovne fyzickej aktivity vám pomôže vyhnúť sa priberaniu na váhe, čo môže skomplikovať udržanie kontroly močového mechúra. Produktové rady špecializovaných hygienických pomôcok vám umožnia pokračovať vo vybraných aktivitách tak, ako ste boli zvyknutí.
„Často sa stáva, že ľudia trpiaci inkontinenciou sa izolujú, prestávajú chodiť do spoločnosti, na prechádzky, výlety alebo sa venovať športu. Môžu začať priberať na hmotnosti, čo je častý spolufaktor vzniku inkontinencie. Pohyb a udržiavanie stabilnej hmotnosti tela sú veľmi dôležité. Ak si pritom osvoja cviky na posilnenie panvového dna, môžu ich cvičiť aj počas prechádzok,“ vysvetľuje Sokol.

Mýtus č. 7: Ochrana pred inkontinenciou nemôže byť diskrétna
Pokroky v absorpčnej technológii umožnili vložiť ochranu, ktorá bola kedysi veľká a objemná, do tenkých a diskrétnych výrobkov. Dôležité je, aby boli špeciálne navrhnuté na absorbovanie moču, čo zaručí jeho rýchle vsatie do produktu, pohltenie vlhkosti a zápachu. Bežné dámske hygienické vložky a slipové vložky to nedokážu.
Na rozdiel od menštruačných vložiek majú vložky určené na ochranu pri inkontinencii vyššiu savosť a schopnosť eliminovať zápach. Keďže krv má inú štruktúru ako moč, nie sú vhodné na jeho pohltenie, pretože by mohli pretiecť. Moč neuzamknú vo svojom vnútri, čím hrozia zápaly močových ciest.
Medzi najobľúbenejšie diskrétne oblečenie patrí inkontinenčná bielizeň pre ženy TENA, v ktorej sa ženy cítia ako v bežnej spodnej bielizni. Je dostupná v rôznych štýloch, farbách i veľkostiach, aby sa hodila k oblečeniu aj na každú príležitosť. Chráni pokožku a pomáha ju udržať v suchu tak, aby nebol dôvod spomenúť si na inkontinenciu počas jej používania.
Tento článok vám prináša TENA.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.