V jednej ruke s mobilom a v druhej s teplomerom sa dánska podnikateľka Ida Tinová zamýšľala nad tým, ako by sa dala vytvoriť šikovná kombinácia týchto dvoch zariadení, aby nemusela manuálne merať a zapisovať teplotu, a podľa toho zisťovať, kedy bude mať plodné dni.
Myšlienka jej vŕtala v hlave od roku 2009. O niekoľko rokov neskôr sa zrodila aplikácia Clue. Ešte predtým, než sa stala prelomovou, však Tinová mesiace chodila od dverí k dverám od Berlína cez Londýn až po New York, kde prosíkala prvopočiatočných investorov, aby ju mohla rozbehnúť.
Väčšinou bola v miestnosti jedinou ženou a potenciálni finanční donori sa na softvér, ktorý by zaznamenával menštruačné krvácanie, citlivé prsia či ovuláciu, dívali cez prsty. Mnohí jej povedali, že investujú len do produktov, ktoré môžu sami používať.
Príbeh Clue napokon dopadol dobre. Dnes je zo startupu firma, ktorú používa približne desať až dvanásť miliónov ľudí z celého sveta a od svojho vzniku vyzbierala od investorov takmer 25 miliónov eur. Bola to však len jedna z prvých “ženských” lastovičiek na technologickom poli.
Ešte pred pár rokmi by ženy, ak išlo o zdravotné problémy, nesiahli po digitálnych riešeniach. K dispozícii ich totiž bolo len minimum a technologické spoločnosti, ktoré by sa zameriavali špecificky na ženské zdravie, sa o tento segment veľmi nezaujímali.
To sa však mení a daný sektor si uvedomuje, že zacieliť na ženy sa oplatí.
Vitajte vo svete femtechu
Takzvaný “femtech” priemysel (skratka female technology, z angličtiny ženská technológia) zjednodušene povedané uspokojuje ženské fyzické a zdravotné potreby. A to mnohými spôsobmi.
Od aplikácií na sledovanie plodnosti a menštruačného cyklu, cez pomôcky na tréning panvového dna, aplikácie na prevenciu rakoviny krčka maternice až po smart odsávačky mlieka, smart náramky na zmiernenie prejavov menopauzy či funkčné oblečenie, ktoré oslabí menštruačné bolesti.