SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Keď na susedný dom spadla bomba, ušla z Luhanska. V Košiciach teraz varí boršč

Konflikt na Ukrajine rozdeľuje rodiny.

Oleksandra Taranova s veľkonočným pečivom paska. (Zdroj: Archív Oleksandry Taranovej)

Oleksiia Bidu v roku 2014 uniesli ruskí separatisti. Odniesli ho do suterénu jednej z budov, ktoré v meste Luhansk už mali pod kontrolou. Bol tam celý jeden deň. Mučili ho, psychicky týrali, ponižovali, bili.

Keď ho pustili, dostal 24-hodinové ultimátum, aby so svojou rodinou opustil Luhansko. Mama aj s jeho nevlastným otcom zostali. Mestom sa už vtedy šíril zvuk streľby a výbuchov, a tak si vo svojej pivnici postavili prístrešok, kde sa skrývali.

Konflikt medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou siaha do roku 2014, keď sa datuje začiatok oficiálne nevyhlásenej vojny. OSN tvrdí, že boje na východnej Ukrajine mali za následok približne desaťtisíc úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Okupácia a následná anexia Krymu v marci 2014 pokračovali ozbrojenou agresiou na ukrajinskom Donbase.

Vyhlásenie nezávislosti luhanskej a doneckej ľudovej republiky viedlo k dlhoročnej okupácii regiónu proruskými separatistami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Oleksii Bida svoju mamu po troch mesiacoch nakoniec presvedčil, aby za ním odišli do Kyjeva. Mama v tom čase trpela rakovinou prsníka a potrebovala lekársku starostlivosť. Odišli, ale nevzali si nič. V Luhansku ostalo auto, dom s nábytkom, plná pivnica zaváranín a veľká záhrada so sadom. Verili, že nepotrvá dlho a vrátia sa späť.

„Môj syn hovoril, že to bude päť alebo sedem rokov, ja som mu neverila. A teraz? Osem rokov,“ zamyslí sa Oleksandra Taranová a premieša si kávu s mliekom.

Nový domov

Sedí vo veľkom čiernom kresle v byte na košickom sídlisku Furča. Žije v ňom piaty rok so svojím manželom a veľkou mačkou Soňou, ktorú si priniesla z Ukrajiny.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu