Partnerská nevera je bežný jav. A tak, ako existujú rôzne finty na jej odhalenie, ľudia neustále prichádzajú s novými a početnými premyslenými stratégiami, ako ju za každú cenu ututlať.
Ich výskumom sa dosiaľ ešte nikto nezaoberal, hoci o koncepte nevery, jej spúšťačoch či možných následkoch existuje už obrovské množstvo vedeckých bádaní.
Grécky evolučný psychológ Menelaos Apostolou prišiel v najnovšom výskume so zaujímavými a komplexnými zisteniami.
Podrobne v ňom opisuje taktiky, akými sa najčastejšie ľudia snažia zakryť stopy, ktoré by ich pri nevere mohli prezradiť, a aký vplyv na ich konanie môže mať súbor negatívnych osobnostných čŕt ako napríklad machiavelizmus, psychopatia či narcizmus.
Na pohlaví nezáleží. Neveru skrývame podobne
Dlhodobý intímny vzťah človeku prospieva v mnohých ohľadoch. Najmä pokiaľ ide o zabezpečenie potomstva. Apostolou však tvrdí, že rovnako môžeme benefitovať aj z mimopartnerských vzťahov.

"Umožňuje to ľuďom mať niekoho v zálohe v prípade, že ich vlastní partneri zomrú alebo ich opustia," píše v novej štúdii uverejnenej v časopise Personality and Individual Differences.
Opiera sa aj o názory, že nevera poskytuje ľuďom prístup k ďalším materiálnym zdrojom - u mužov napríklad zvyšuje počet možných potomkov a ženám umožňuje prístup ku geneticky vhodnejším reprodukčným partnerom okrem ich primárneho vzťahu.
Aby Apostolou preskúmal spôsoby, akými sa ľudia snažia skrývať neveru, navrhol dve štúdie.