Pandémia ovplyvnila život seniorov v domovoch sociálnych služieb. Izolácia vplýva na ich psychické zdravie a sťažuje proces adaptácie nových obyvateľov.
„Tí, ktorí prišli do nášho zariadenia v posledných dvoch rokoch, sú od začiatku viac izolovaní, s inými sa vidia často len na chodbe a to je veľmi málo,“ hovorí psychologička DANA GREČNEROVÁ.
Pracuje v zariadení pre seniorov v Domove pri Kríži v Bratislave. Adaptáciu na život v domove seniorom nesťažuje len pandémia, ale aj predsudky a mýty.
Tvrdí, že do domovov sa nechodí „dožiť“, seniori v nich môžu viesť plnohodnotný život. Spolupracovať však musí aj rodina.
„Je to vážne rozhodnutie a každý z najbližšej rodiny si musí byť vedomý, že proces prijatia tejto zmeny je náročná a dlhodobá cesta.“
Ako seniori v zariadení znášajú pandémiu?
Myslím si, že po tých dvoch náročných rokoch sa seniori s pandémiou vyrovnávajú celkom dobre. Som prekvapená, že väčšina z nich chápe, že cieľom opatrení je ich maximálna možná ochrana.

Pozorujem však, že sa v dôsledku pandémie niektorí extrémne viac obávajú ochorenia, viac si uvedomujú smrť. Majú obavy z predčasnej smrti či zo zdravotných komplikácií. Väčšina z nich predsa len má ohrozené zdravie. Psychická záťaž sa prejavuje obavami, úzkostnými stavmi, poruchami spánku, prehlbuje sa depresia.
Rozprávate sa s nimi o smrti?