SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Aktivistka: So striedavkou takmer vždy nesúhlasia matky. A často deti manipulujú

Chýba nám záchranná sieť.

Barbora Kamrlová. (Zdroj: OZ Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť)

Ľudia, ktorí bojujú proti striedavej starostlivosti porovnávajú tieto deti s tými z nerozvedených rodín, preto je veľmi jednoduché vytvoriť kontrasty, myslí si aktivistka BARBORA KAMRLOVÁ, ktorá bola donedávna aktívnou predsedníčkou občianskeho združenia Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť.

"Principiálna forma starostlivosti o dieťa sa musí zmeniť. Angažovaná, cituplná a láskyplná starostlivosť je tým najdôležitejším, k čomu by sme mali z hľadiska budúcnosti smerovať," hovorí pre SME.

Prečo je striedavá forma starostlivosti o dieťa bežnejšia v severských krajinách v porovnaní s ostatnými západnými krajinami?

Krajín, v ktorých funguje striedavka, je veľa. Vo väčšine krajín nefunguje postkomunistický syndróm, že matka je jediným dobrým rodičom, a rovnako nefunguje presvedčenie, že otec nie je schopný sa o dieťa postarať.

Kanada je v tomto prípade špecifická tým, že je rovnako naklonená novým reformám ako Amerika, ale je oveľa ľudskejšia a sociálnejšia. Striedavá starostlivosť je tam nastavená automaticky, ako prvá voľba, ku ktorej sa smeruje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V Amerike máte obidva extrémy – regióny, kde je striedavka úplne prirodzená a vôbec sa o tom nediskutuje, a regióny, kde by ju nikto neodsúhlasil a matka tam bude radšej sama s ôsmimi deťmi. Prakticky sú však vždy v hre peniaze.

Aké podmienky musia byť splnené, aby súd rozhodol o zverení maloletého dieťaťa do striedavej starostlivosti oboch rodičov?

Sú dva druhy podmienok – tie, ktoré by mali byť splnené de jure, a tie, ktoré by mali byť splnené de facto. De jure sú úplne rovnaké, ako keď žiadate o zverenie dieťaťa do svojej starostlivosti, žiadne podmienky navyše. V princípe je to skôr naopak, keď jeden rodič o striedavú starostlivosť zažiada, a druhý s tým nesúhlasí, mal by ukázať, prečo s tým nesúhlasí.

Aké sú najčastejšie dôvody, prečo jeden z rodičov nesúhlasí so striedavkou?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Najviac medveďov lovili na Poľane.


11 h
Ilustračné foto.

Kráľ pornobiznisu bol dlhé roky duchom, odhalili ho až škandály.


24. jún
Peter Tkačenko

Poskladať hocičo bez Hlasu bude nesmierne komplikované.


16 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Roe vs. Wade je minulosť. V USA sa menia pravidlá pre interrupcie.


a 1 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu