Paul McCartney údajne skomponoval melódiu piesne Yesterday v sne v dome jeho vtedajšej priateľky Jane Asherovej. Keď sa prebudil, bežal vraj ku klavíru a hneď ju zahral.
Aj usporiadanie chemických prvkov v periodickej tabuľke je, zdá sa, produktom snívania. Dmitrij Mendelejev si do denníka zapísal: „V sne som videl tabuľku, v ktorej všetky prvky zapadli na svoje miesto podľa potreby. Po prebudení som si to hneď zapísal na papier.“
Sny ľudstvo fascinovali odnepamäti, pri ich výklade je však ľahké skĺznuť do ezoteriky. Interpretácia snov pritom siaha ďaleko za hranice snárov.
„Snáre sú veľmi mechanické a nezachytávajú jemné rozdiely v jednotlivých snoch. Absentuje v nich analýza emócií,“ hovorí psychológ DUŠAN FÁBIK.
Vo svojej psychologickej praxi používa aj metódu výkladu snov, ktorá účinne napomáha pri terapii. Tvrdí, že sny odzrkadľujú emócie, ktoré sme v bdelom stave nevyjadrili alebo nespracovali. Ich analýzou môžeme podľa neho prehĺbiť naše sebapoznanie.
V rozhovore sa dočítate aj:
- Ako účinne zastaviť nočné mory
- Či sa dá bojovať so spánkovou paralýzou
- Ktoré sny sa u ľudí opakujú najčastejšie
- Ako na snívanie vplýva náš vek alebo pohlavie
Môže sa nám prisniť riešenie problému podobne ako McCartneymu Yesterday alebo Mendelejevovi periodická tabuľka prvkov?
Áno, podobný prípad môže nastať. Keď riešime v priebehu bdenia istý problém, môžeme sa určitým myšlienkovým procesom vyhýbať, pretože sa domnievame, že nebudú užitočné.
Keďže tieto myšlienkové procesy zostávajú nevyjadrené a potlačené, spracúvajú sa v sne. Následne môžu vyvolať dojem, že nám sen ponúkol nové myšlienky alebo vyriešil problém. V skutočnosti ide o naše myšlienky, ktoré sa cez deň nedostali do nášho vedomia.
Hovorí sa, že keď sa ráno po prebudení pozrieme do okna, sen zabudneme. Ako je to naozaj?
To je skôr povera. Ráno ľahko zabúdame sny, pretože majú slabšiu intenzitu.
Najintenzívnejšie sny ako napríklad nočné mory zažívame počas noci. Majú silnú negatívnu emóciu, a preto si ich aj ľahko a dlhodobo zapamätáme.
So spánkom a snami sa spája aj fenomén spánkovej paralýzy, ako vzniká?
Väčšinou vzniká pri prebúdzaní sa z nočnej mory. Z fyziologických a neurologických dôvodov sa človek zobudí „na polovicu“. Vníma, kde sa nachádza, má otvorené oči, ale v hlave sa ešte stále odohráva dej nočnej mory sprevádzaný emóciou strachu. Vtedy môže osoba dokonca halucinovať rôzne démonické postavy vyplývajúce zo samotného sna.
Máte nejaký trik, ako sa zo spánkovej paralýzy čo najskôr dostať?