Obľúbená dovolenková destinácia neponúka iba známe prímorské lokality. Spoznávať chorvátske vnútrozemie s množstvom atrakcií môžete aj na jeseň. Napríklad na severe krajiny, kam sa dostanete s autom zhruba za štyri hodiny, ich nájdete neúrekom. Objavíte tu malebné mestečká, krásne hrady a taktiež ochutnáte rôzne gurmánske špeciality.
Varaždín
Vďaka jeho architektúre ho prezývajú aj „malou Viedňou“. Reč je o veľmi peknom meste Varaždín, ktoré si určite zamilujete. V polovici 18. storočia sa na čas stalo hlavným mestom Chorvátska a bolo tu postavených mnoho kostolov a šľachtických palácov. V roku 1776 požiar zničil veľkú časť mesta, čo spôsobilo presun administratívnych štruktúr späť do Záhrebu. Jednou z hlavných atrakcií mesta je hrad Stari Grad, pochádzajúci z 12 storočia, ktorý sa viacerými neskoršími prestavbami zmenil na reprezentatívne šľachtické sídlo. Je skvele zachovaný a dnes v ňom sídli Varaždínske mestské múzeum so zbierkami zbraní, hodín, benátskeho skla a keramiky a niekoľkými miestnosťami navrhnutými tak, aby odrážali rôzne obdobia, ako renesancia, baroko a rokoko.

Veľmi pekné je aj hlavné námestie, Trg Kralja Tomislava (Námestie kráľa Tomislava), na ktorom si môžete posedieť pri skvelej káve a koláčoch. A to napríklad v chýrnej kaviarni Grofica Marica, kde ponúkajú aj skvelý, rovnomenný koláč. Ten je pomenovaný podľa známej operety Grófka Marica od Emmericha Kálmána, v ktorej sa spieva pieseň „ Nás čaká Varaždín“. Na námestí si prehliadnite aj radnicu z roku 1523, jednu z najstarších v Európe, Draškovičov palác, ktorý bol v rokoch 1756 – 1776 sídlom chorvátskeho parlamentu, či katedrálu zo 17. storočia. Zájsť si môžete aj do Múzea hmyzu v Herzerovom paláci s viac ako štyrmi tisíckami exponátov, prípadne aj do Múzea anjelov s výstavou umeleckých diel týkajúcich sa anjelov. Pri prechádzke mestom, ktoré je aj strediskom zručných remeselníkov si môžete dať na pamiatku vyraziť aj pamätnú mincu.

Čakovec
Veľmi zaujímavé, kultúrne a historicky bohaté je aj mestečko Čakovec v regióne Medimurje. Jeho najväčšou atrakciou je renesančný zámok Stari Grad, kedysi obklopený vodnou priekopou. V ňom môžete navštíviť múzeum regiónu, prezrieť si veľkú unikátnu knižnicu, zachovalé zariadenie interiérov a pocítiť zároveň aj luxusný životný štýl, ktorým kedysi žil. Zámok patril rodu Zrínskych, jednej z najvýznamnejších chorvátskych magnátskych rodín, ktorá významne ovplyvnila chorvátske aj uhorské dejiny.

S ich menom sa po celej krajine stretnete v podobe názvov ulíc, námestí, škôl, aj sôch jeho významných členov. Tie si všimnete aj pred vstupom do zámku. Zobrazujú chorvátskeho miestokráľa, bána Petra Zrínskeho a jeho manželku Katarínu, držiac sa za ruky. Katarína Zrínska, ktorá bola patrónka umenia, spisovateľka, horlivá vlastenka a mučeníčka, je pokladaná za jednu z najvýznamnejších žien chorvátskej histórie. Po tom, čo sa rodina zapojila do protihabsburgského sprisahania ju cisár prakticky zlikvidoval a ona umrela internovaná v cele kláštora v Grazi. Národná banka Chorvátska vydala v roku 1999 striebornú pamätnú mincu s jej portrétom, v rámci série „ Slávne ženy Chorvátska“.

Trakoščan
Radi navštevujete hrady a zámky? V regióne na vás čaká aj jeden z najkrajších chorvátskych hradov. Táto impozantná a fotogenická stavba, ktorý sa vypína nad Trakoščanským jazerom a je obľúbeným cieľom turistov. Jeho dnešný vzhľad pochádza z 19. storočia, keď pôvodne malú pevnosť prestavali na reprezentatívne sídlo grófskeho rodu Draškovič. Tým patril od konca 16. storočia až do roku 1945, keď museli odísť do emigrácie. Interiér je bohato vybavený predmetmi z obdobia od 15. do 19 storočia. Prejdete sa zhruba dvadsiatimi reprezentačnými a obytnými miestnosťami, medzi ktorými vyniká Lovecká a Hudobná sála, jedáleň, fajčiarsky salón s krásnymi tapetami, maliarsky ateliér, či knižnica obsahujúca zhruba 1500 historických kníh. Určite si tu všimnete aj množstvo obrazov, zobrazujúcich príslušníkov tohto rodu. Medzi nimi sa vyskytuje aj pár nevydarených diel od neznámych umelcov, ktorí šľachticom k telu namaľovali až neúmerne veľké hlavy.

Popri obrazoch je tu aj zbierka starých fotografií, medzi ktorými vás asi zaujme aj akt ženy ležiacej na pohovke, vytvorený v roku 1865. Jej autorom bol gróf Juraj Draškovič, jeden z prvých amatérskych fotografov v Chorvátsku. V zbrojnici zas môžete obdivovať takmer 300 zachovaných historických šablí, pištolí, diel, brnení, či vojenských zástav. Nahliadnete aj do hradnej kuchyne, v ktorej strede stojí veľký kachličkový sporák a vedľa nej pec na chlieb. Po prehliadke hradu sa vyberte na prechádzku okolo jazera do zámockého lesoparku, odkiaľ môžete hrad obdivovať zo všetkých strán.
Regionálne delikatesy
Aj na gurmánov tu niečo čaká. Keď sa vyberiete do mestečka Samobor určite vyskúšajte chýrny krémový koláč „Samoborká kremšnita“. Napriek tomu, že tento koláč, ktorý pripomína náš krémeš môžete ochutnať po celom Chorvátsku, najlepší sa vyrába tu. Skladá sa z dvoch vrstiev lístkového cesta, ktoré sú naplnené ľahkým vyšľahaným krémom. Koláč vám v kaviarňach a cukrárňach naservírujú ešte teplý.

Ďalšou špecialitou Samoboru je aj slaný tenký koláč, „Rudarska greblica“, ktorý má na európskej úrovni chránené označenie geografického pôvodu. Vyrába sa v pekárni Nikl's a to s rôznymi príchuťami. Základom plnky je tvaroh, do ktorého sa pridávajú buď vlašské orechy, mrkva, jarná cibuľka, špenát či žihľava.

V regióne sa stretnete aj s perníkovými srdiečkami zvanými „Licitarsko srce“. Sú vyrobené z medovníkového cesta, natreté červenou polevou, ozdobené malým zrkadielkom a často obsahujú aj krátku správu. Tradične sa dávajú ako darček blízkej osobe, prípadne sú obľúbeným suvenírom. Tento druh výroby perníkov je aj na zozname svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Sever krajiny láka turistov aj na dobré víno. Vínnu koštovku si môžete dopriať napríklad v príjemnom rodinnom vinárstve Hažić, v dedinke Sveti Martin na Muri, severne od Čakovca. Tu sa okrem výroby vína, ktoré pochádza z ich vlastných vinohradov venujú aj pestovaniu jabĺk, z ktorých vyrábajú šťavy, ocot, či sušené lupienky, ale aj výrobe skvelého tekvicového oleja. Posedieť si tu môžete na peknej drevenej terase a kochať sa výhľadmi na okolité vinohrady. K vínu vám ponúknu aj regionálne dobroty v podobe domáceho syra, údenín a malých kúskov bieleho chlieba namáčaných v tekvicovom oleji.

Viac obrázkov nájdete vo fotogalérií