Keď mal syn Moniky Ľuptákovej deväť mesiacov, hľadala niečo, čím by efektívne vyplnila jeho aj svoj voľný čas. Natrafila na program s názvom Play Wisely - Múdre hranie a zo zvedavosti sa prihlásila na prvú bezplatnú lekciu.
"Syn najprv všetko len pozoroval, skúmal lektorku a kartičky, ktoré mu ukazovala. Na jemnej motorike si ho už lektorka získala guľôčkami, ktoré mal hádzať do škatuľky. Niečo pochopil, niečo nie, lektorka sa vedela prispôsobiť jeho individuálnym potrebám," spomína si na prvú lekciu.
Zapáčilo sa jej, že raz do týždňa jej dieťa strávi intenzívnych tridsať minút, počas ktorých dostane plno dôležitých vnemov, naučí sa ich spracúvať, čo mu pomôže v ďalšom rozvoji mozgovej aj pohybovej kapacity. Na lekcie preto začali chodiť pravidelne.
Program Play Wisely® už dávno nie je len vymoženosťou pre rodičov z hlavného mesta. Čoraz viac záujemcov láka aj v ďalších ôsmich fungujúcich centrách po celom Slovensku.
Ako teda funguje a v čom je unikátny?
Záujem stúpa, centier pribúda
Prvé tri roky po narodení dieťaťa sú zázračným obdobím. Novorodenec je už zakrátko pripravený na učenie a prahne po poznaní. Jeho mozog je vybavený stovkou miliárd neurónov, ktoré lačne vyhľadávajú, aké spojenia by mohli nadviazať.
Myseľ absorbuje vnemy ako špongia. Učenie ide vtedy bez úsilia, s radosťou, záujmom a nadšením. A dieťa napreduje neuveriteľným tempom. Dospelí o takom pokroku môžu iba snívať.
"Jedným z dôvodov, prečo je program Play Wisely® taký efektívny a deti v ňom napredujú, je to, že s nimi pracujeme v tomto kritickom období vytvárania neurónovej štruktúry mozgu," vysvetľuje Klára Kulichová, zakladateľka slovenskej verzie programu Play Wisely.
S programom sa oboznámila ešte v roku 2012 v Prahe, keď si robila kurz Montessori. A vraj to bola láska na prvý pohľad.