Pre mnohých rodičov je oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie dať dieťaťu večeru pred nos, prípadne ukázať na chladničku a povedať mu, že je dosť veľké na to, aby si niečo vzalo samo. Potom si aj oni vezmú niečo pod zub a utiahnu sa k mobilu alebo k televízii, do sveta, kde netreba aktívne vnímať, len pasívne prijímať.
Po dlhom a vyčerpávajúcom dni v práci a kolotoči každodenných povinností, ktoré musia rodičia zvládať, je pre mnohých z nich príprava večere len ďalšou povinnou úlohou.
Spoločne strávený čas pri jednom stole preto často ostáva len hmlistou spomienkou na ich vlastné detstvo. Na časy, keď sa doťahovali so súrodencami o najlepší kus mäsa či o viac omáčky, alebo keď ich vlastní neoblomní rodičia trvali na tom, že od stola sa neodchádza, kým nedoje úplne každý.
Rodinné jedlá bývali časom, keď sa všetci zhromaždili pri stole, aby jedli a diskutovali o udalostiach dňa. Všetky práce a aktivity sa zastavili a televízor bol vypnutý.
Uponáhľané životy aj technológie značne uberajú rodinám spoločne strávený čas. A môže to mať vážnejšie dôsledky, ako sa na prvý pohľad zdá.
V priebehu predchádzajúcich dvoch desaťročí štúdia za štúdiou ukazuje, že ak si každý deň vyhradíte niekoľko minút na vypnutie obrazoviek a skutočné vzájomné spojenie rodiny cez jedlo, môže to zlepšiť fyzické aj duševné zdravie všetkých členov rodiny.

1. Spoločné stolovanie učí deti lepším stravovacím návykom
Jedno spoločné jedlo do dňa môže byť výzvou, no stojí za námahu. Často môže ísť o jediný čas, keď je celá rodina pokope.
Častejšie rodinné večere sú spojené s príjmom kvalitnejšej stravy. K tomuto záveru dospela americká štúdia z roku 2018, ktorá skúmala príjem stravy medzi dospievajúcimi deťmi a mladými dospelými (14 - 24 rokov) v rodinách, ktoré mali vo zvyku pravidelne sadať k spoločnej večeri.