Helfštýn
Západne od Olomouca sa na kopci týči zachovalý stredoveký hrad Helfštýn, ktorý svojou rozlohou patrí k rozsiahlejším hradným komplexom. Ako jeden z mála hradov v Česku nebol vo svojej histórii nikdy vojensky dobytý. Významnou pevnosťou bol až do roku 1656, kedy bolo jeho opevnenie zrušené a hradné zbrane boli prevezené do Olomouca. Hrad začal chátrať a na začiatku 20. storočia už z neho bola len zrúcanina. V súčasnej dobe sú na hrade návštevníkom sprístupnené štyri nádvoria, má päticu brán, množstvo bášt, veží a rozsiahly systém vnútorného i vonkajšieho opevnenia. Z hradu sa vám núkajú unikátne výhľady do okolia. Od roku 1982 sa tu každý rok, posledný víkend v auguste koná významné podujatie „Hefaiston“. Vtedy sa tu pravidelne schádzajú a svoje práce predvádzajú umeleckí kováči z celého sveta.

Čechy pod Kosířem
Malá hanácka obec sa pýši najväčším múzeom historických kočiarov v strednej Európe. V jeho zbierkach okrem kočiarov uvidíte aj postroje, lampáše a nachádza sa tu archív dokumentov, tlačovín a plánov. Expozíciu vytvoril Václav Obr, ktorý sa ich hľadaniu, reštaurovaniu a oprave kočov venuje už vyše 15 rokov a návštevníkov tu aj osobne sprevádza. Počas prehliadky sa veľa dozviete nielen o vybraných kočoch, ale aj o ich histórii a reštaurovaní. Unikátna zbierka obsahuje zhruba sto kočiarov z rokov 1750 až 1920, pochádzajúcich z Čiech i zahraničia. Medzi najvzácnejšie exponáty patrí zlatá karosa vyrobená vo Francúzsku, alebo arcibiskupský kočiar, ktorý účinkoval vo filme o cisárovnej Sissi

Zbierka obsahuje aj sane, sánky a aj expozíciu cestovných a poštových kočiarov. Samostatnú časť expozície tvoria smútočné, či pohrebné vozy, vrátane toho najväčšieho na svete, ktorý mal dĺžku 7 metrov, výšku 3,5 metra, váhu 3 tony a pochádza z dielne Václava Brožíka z Plzne. Ten ich dodával na rôzne kráľovské dvory, medzi nimi aj na dvor perzského šacha. Súčasťou prehliadky je aj reštaurátorská dielňa, v ktorej si môžete porovnať rozdiel medzi kočiarom, ktorý sem prišiel v dezolátnom stave a zreštaurovaným kočiarom.

Tradičné syrčeky a pivo
V obci Veľká Bystřice si príde na svoje každý pivár aj gurmán. V tunajších novo zrekonštruovaných historických pivovarských pivniciach pri zámku tento rok sprevádzkovali minipivovar, v ktorom začali variť niekoľko druhov nového piva s názvom Tvarg. Okrem klasických ležiakov tu nájdete aj kvasené pivá ako IPA a ALE, ktoré sú čoraz obľúbenejšie, ale aj ovocné pivá. A to nie je všetko. Popri pive sa tu pustili aj do výroby remeselníckych tvarůžkov - syrečkov. Nadviazali tu tým na históriu, keďže sa tu kedysi syrečky vyrábali.

Výroba týchto aromatických syrečkov v olomouckom regióne siaha až do stredoveku keď ich vyrábali takmer v každej sedliackej domácnosti. Pod dnešným chráneným zemepisným označením Olomoucké tvarůžky ich vyrába firma A.W., v Lošticiach. Vo Veľkej Bystrici ich vyrábajú podľa pôvodných receptúr, ale v inej variante a s názvom Tvargle. V rámci komentovanej prehliadky spojenej s ochutnávkou sa tu môžete aj oboznámiť s výrobou piva a syrčekov. Okrem toho tu môžete absolvovať kurz čapovania piva alebo so skúseným barmanom vyskúšať aj párovanie piva s whisky.

Veľké Losiny
Mestečko je známe nie len svojou storočnou kúpeľnou tradíciou, ale aj pamiatkami, medzi ktorými vyniká budova manufaktúry na výrobu ručného papiera a zámok. Ručná papiereň tu funguje už od roku 1596 a radí sa tak k najstarším nepretržite fungujúcim podnikom na svete. Prehliadka tohto architektonického skvostu a Múzea papiera stojí určite za to. Dozviete sa o histórii tunajšej výroby papiera, uvidíte zblízka proces jeho výroby a dokonca si budete môcť list takého papiera sami skúsiť vyhotoviť. Mestečko preslávil aj renesančný zámok, ktorý je spájaný s najväčšími čarodejníckymi procesmi v Čechách, ktoré tu prebehli v 2.polovici 17. storočia. Na tunajšom zámku sa natáčal k tomu aj film, Kladivo na čarodejnice.

Vo Veľkých Losinách nájdete aj jedny z najstarších moravských kúpeľov, ktorých jedinečnosť tkvie predovšetkým v liečebných účinkoch miestnej teplej sírnej termálnej vody. Jej účinky sa využívajú v hydroterapii k relaxácii svalstva, ohybnosti kĺbov, k posilňovaniu svalstva pomocou plávania a termoreguláciou. K regenerácii môžete využiť aj služby moderného termálneho parku, ktorého bazény sú napustené výlučne touto liečivou vodou. Popri návšteve kúpeľov vyskúšajte aj Therme park Losiny s termálnymi bazénmi, toboganmi, šmykľavkou, aj divokou riekou. Nachádza sa tu aj viacero sáun a detský kútik.

Priessnitzove liečebné kúpele
Krásna príroda Jeseníkov v sebe skrýva aj ďalší kúpeľný poklad. Zakladateľ modernej vodoliečby Vincenz Priessnitz tu vďaka pozorovaniu miestnej fauny objavil liečebné účinky ľadovej vody a už v roku 1822 v mestečku Jeseník založil prvé vodoliečebné kúpele na svete. Unikátne liečebné metódy založené na striedaní studenej vody a tepla v kombinácii s čistým horským ovzduším pomáhajú v liečbe chorôb obehového ústrojenstva, dýchacej sústavy, pri kožných, pohybových a psychických ťažkostiach.

V Balneoparku, tzv. „vodnej záhrade“, ktorá je aj zaujímavým dielom záhradnej krajinnej architektúry, si vychutnáte brodenie sa potôčikmi, vyskúšate Priessnitzovu lavičku, streky či studené sprchy. V kúpeľoch si môžete dopriať aj tradičné či exotické wellness procedúry, masáže alebo relax v saunovom svete. Dominantou medzi kúpeľnými stavbami je budova Sanatória Priessnitz. Secesná stavba pripomínajúca zámok, bola postavená v roku 1910 a kedysi bola najväčším kúpeľným domom v celej monarchii. S osobou Vincenza Priessnitza, ktorý je pochovaný v mauzóleu na kúpeľnej kolonáde, sa môžete bližšie zoznámiť v tunajšom múzeu venovanom jeho životu.
Dlouhé stráně
Jeden zo siedmich divov Česka. Tak nazývajú prečerpávaciu vodnú elektráreň Dlouhé stráně, ktorá patrí popri hrade Karlštejn, Pražskom hrade, alebo zámku Hluboká medzi najvýznamnejšie české pamiatky. Je tretou najväčšou prečerpávajúcou elektrárňou na svete a väčšina jej objektov sa nachádza pod zemou. Pri prehliadke navštívite technologické prevádzky v obrovských podzemných priestoroch, dolnú nádrž aj impozantnú hornú nádrž v nadmorskej výške 1 350 m. na hore Mravenečník. Súčasťou exkurzie je tiež prehliadka informačného centra, kde si pozriete film o tomto unikátnom vodnom diele a taktiež si prezriete aj model s prierezom podzemnej elektrárne. Dlouhé stráne sú jednou z najnavštevovanejších turistických zaujímavostí v regióne Jeseníky, preto sa odporúča si urobiť na exkurziu vopred online rezerváciu. K elektrárni sa dostanete iba autobusovou dopravu prevádzkovateľa prehliadok, pokiaľ návštevníci nie sú súčasťou organizovanej skupiny s vlastným autobusom.

Viac obrázkov nájdete v galérií:
Autor: Peter Samuel Tóth