Možno sa im nezdalo, ako vyzerá ich bradavka pri dojčení dieťaťa, alebo si našli hrčku náhodne pri prezliekaní, prípadne ich na možný problém upozornila mamografia.
Cesty k diagnostike rakoviny prsníka sú rôzne, život s touto diagnózou sa však týka mnohých žien.
Za rok 2020 ich vo svete pribudlo 2,3 milióna a 685-tisíc ďalších zomrelo. Skorá diagnostika pritom zachraňuje životy.
Ak sa na ochorenie príde včas a ešte je v štádiu bez metastáz, miera prežitia ďalších päť rokov je viac ako 90 percent. Aj preto každý rok v októbri prebieha celosvetová osvetová kampaň o karcinóme prsníka. Dá sa naň totiž prísť už pomerne skoro, a teda aj ho úplne vyliečiť.
Na Slovensku pritom ide o najčastejšie zhubné nádorové ochorenie u žien a každý rok pribudne zhruba 3700 nových prípadov.
Dáta zdravotných poisťovní však ukazujú, že preventívne gynekologické a mamografické prehliadky absolvuje každý rok len necelá tretina žien, ktorých sa týkajú.

Pandémia zbrzdila skríning a prevenciu
„Všeobecne platí, že na Slovensku chodí zhruba 30 percent žien pravidelne na preventívne prehliadky ku gynekológovi a následne aj na mamografické vyšetrenie prsníkov. Zvyšok žien dostáva pozvánku od svojej zdravotnej poisťovne na skríningové vyšetrenia ku gynekológovi a na skríningové mamografické vyšetrenie,” vysvetľuje Jana Trautenberg Ricová, koordinátorka onkologických skríningov z Národného onkologického inštitútu.
Skríningové programy majú za úlohu vyhľadávať v populácii ľudí, ktorí by mohli trpieť ochorením ešte bez klinických príznakov, cieľom je teda zachytiť ich v štádiu, v ktorom sú liečiteľné. Na Slovensku beží skríning rakoviny prsníka od septembra 2019.
Pandemický rok však v porovnaní s predošlými rokmi ukázal prepad v počte žien, ktoré absolvovali mamografické vyšetrenie.