“Polovica svetovej populácie je ženská, no jasne sa ukazuje, že ženy a dievčatá v skutočnosti vôbec nezaberajú polovicu priestoru. Akoby mali menšiu hodnotu než muži a chlapci.
Zamyslime sa teda - aký odkaz vysielame malým deťom v najzraniteľnejšom veku, keď ženské postavy, ktoré vidia v médiách, sú jednorozmerné, plné stereotypov, vedľajšie, prehnane sexualizované alebo v nich jednoducho nie sú vôbec?”
Túto rečnícku otázku položila oscarová herečka Geena Davisová na tlačovej konferencii počas tohtoročného Medzinárodného dňa dievčat. Zúčastnila sa jej ako zakladateľka inštitútu, ktorý už vyše 20 rokov skúma zastúpenie mužov a žien v médiách a zábavnom priemysle a sponzoruje výskumy na túto tému.
“Sama som mala príležitosť stvárniť postavy, ktoré so ženami zarezonovali, ako napríklad vo filme Thelma a Louise. V televízii som tiež hrala celkom prvú ženskú prezidentku USA. Naučila som sa však niečo o sile médií a jej vplyve na zobrazovanie žien,” dodala Davisová, ktorá si kedysi pri pozeraní rozprávok so svojou dcérou uvedomila, že v nich je zastúpených oveľa menej ženských postáv.

Jej organizácia teraz zverejnila čerstvú štúdiu v spolupráci s firmou Lego Group. Denník SME mal exkluzívnu možnosť dostať sa k nej medzi prvými médiami vo svete a tiež sa zúčastniť spomínanej konferencie.
Výsledky štúdie ukázali, že hoci by sa dievčatá rady sebavedomo zapájali do rôznych typov hier a kreatívnych aktivít, bráni im v tom spoločenské nastavenie plné rodových stereotypov.
“Jedného dňa vzniknú profesie, ktoré dnes ešte neexistujú, takže deti potrebujú byť pripravené na neistú a nestabilnú budúcnosť," povedala na konferencii Julia Goldinová, marketingová riaditeľka Lego Group.
Doplnila tiež, že pre deti je hra extrémne dôležitá. "Nielen preto, že je zábavná, ale najmä preto, že sa skrz hru učia niektorým kľúčovým schopnostiam potrebným pre budúcnosť. Sú to sebavedomie, odolnosť, komunikácia, riešenie problémov, kritické myslenie, spolupráca a tiež predstavivosť.”

Rodičia majú iný prístup k dievčatám ako k chlapcom
Výskum z dielne Geena Davis Institute on Gender in Media sa zameriaval na viac než 7-tisíc rodičov a ich deti vo veku 6 až 14 rokov. Zastúpenie mali krajiny ako Česko, Čína, Japonsko, Poľsko, Rusko, Veľká Británia a USA.