Gýčové plastové vence a kvety, sviečky v umelohmotných kahancoch aj lesklé stuhy, ktoré sa nedajú jednoducho vyseparovať. Najmä v dušičkovom období praskajú cintoríny pod náporom lacnej a neekologickej výzdoby.
Len na bratislavskom cintoríne Vrakuňa počas sviatkov každý deň vynášajú deväťkubíkový kontajner zmesového odpadu.
Mimo sviatkov sa naplní za tri dni. A práve jeden taký vysypali uprostred cintorína.
"Chceme zistiť, aké druhy odpadov ľudia nosia na naše cintoríny. Na základe toho nastavíme separovaný zber odpadov, aby sme jednotlivé komodity – plasty, biologicky rozložiteľné odpady alebo sviečky, vedeli recyklovať alebo inak zhodnocovať,“ hovorí Robert Kováč, riaditeľ pohrebníctva Marianum.
O zníženie odpadu na cintorínoch sa môže pričiniť každý. Stačí, keď na výzdobu hrobového miesta zvolí ekologickejšie alternatívy.

Drvivá väčšina odpadu sa dá vytriediť
Doteraz na cintoríne vo Vrakuni fungovali iba obrovské kontajnery na zmesový odpad. Celý ich obsah končil v spaľovni. Priestor na separovanie odpadu nebol vytvorený. Ak na tom niektorému návštevníkovi záležalo, bral si odpad so sebou a vytriedil ho doma.
Analýza odpadov, ktorú pohrebníctvo realizovalo s mestskou organizáciou Odvoz a likvidácia odpadu, a. s. (OLO), občianskym združením Živica a odborníkmi na odpadové hospodárstvo zo spoločnosti JRK, by však situáciu mohla čoskoro zmeniť a podporiť priateľskejší prístup k životnému prostrediu. Zároveň majú ambíciu byť príkladom aj pre ďalšie cintoríny.
Trojhodinová analýza ukázala, že vo veľkokapacitnom kontajneri končí takmer 87 percent odpadu, ktorý by sa dal vytriediť.