Dôchodková spravodlivosť pre ženy, bezplatné interrupcie aj antikoncepcia, reforma pôrodnej starostlivosti, pomoc pre obete násilia, ale aj povinná vzťahová a sexuálna výchova či podpora podnikania žien v menej rozvinutých regiónoch.
To sú iba niektoré z opatrení, ktoré navrhuje mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) ako súčasť takzvaného Ženského balíka. Ide o politické zmeny, ktorými chce bojovať proti nerovnostiam medzi mužmi a ženami a uľahčiť život ženám na Slovensku.
Predstavila ho ako reakciu na návrhy poslankyne Anny Záborskej, ktorá sa dlhodobo snaží o sprísnenie interrupčného zákona. Hnutie môže vlastné návrhy v parlamente predložiť prostredníctvom svojho poslanca Tomáša Valášeka, v niektorých prípadoch tak už urobilo.
“Vznik tohto balíka prichádza v čase a priestore, keď sa v národnej rade opakovane predkladajú návrhy na reguláciu možností prístupu žien k interrupciám, ale taktiež v situácii rok a pol trvajúcej pandémie, ktorá sa aj podľa štatistických dát nepriaznivo dotkla zamestnanosti žien a nárastu domáceho násilia,” hodnotí politológ a filozof Jakub Švec z Fakulty humanitných vied Žilinskej univerzity.
Podľa odborníka sa Ženský balík venuje problematike práv žien komplexne.
“Návrhy, ktoré obsahuje, reagujú na často nelogické a nedostatočné nastavenia systému, v kontexte čoho môžu v rámci koalície na seba naviazať nezanedbateľné preferencie predovšetkým z hnutia Sme Rodina a časť hlasov z hnutia OĽaNO," hovorí odborník.
Ak by sme sa však podľa Šveca na ne pozreli z ekonomického hľadiska, "bude mimoriadne zložité takéto niečo presadiť, pretože vieme, že štát hospodári s výrazným schodkom".
Denník SME sa pozrel na vybrané opatrenia, ktoré hnutie navrhuje, a analyzuje, či a ako by ženám pomohli.

Práca a rodina vo väčšom súlade
Tím z PS rozdelil návrhy do štyroch skupín. Týkajú sa súladu práce s rodinou, zdravia, boja proti násiliu na ženách a života v menej rozvinutých regiónoch.
V prvej skupine riešení hnutie ponúka napríklad návrh, aby sa povinne zverejňovali platové rozdiely medzi mužmi a ženami na rovnakých pracovných pozíciách.