Najdôležitejšie je podľa nej pomáhať ľuďom, ktorí násilie zažívajú. Pracovať s tými, ktorí sa ho dopúšťajú, je však podľa psychoterapeutky BARBORY JAKOBSENOVEJ veľká prevencia pre ďalšie potenciálne obete, deti aj pre spoločnosť.
V Nórsku vedie jedno z centier organizácie Alternativ Til Vold (ATV), ktorá sa ako prvá v Európe začala zaoberať prácou s páchateľmi násilia už v roku 1987.
JAKOBSENOVÁ v rozhovore približuje, či sa násilní ľudia dokážu zmeniť, či sa dá odosobniť, keď jej muži rozprávajú o závažnom násilí, ktoré spáchali, ale aj prečo neraz zvaľujú svoje správanie na obete.
Čo v človeku prebúdza násilné správanie?
Človek sa násilný nerodí. Každý má nejaký temperament, ale násilie je problém, za ktorým stoja rôzne okolnosti. Vieme napríklad, že väčšina z tých, ktorí sa ho dopúšťajú, boli sami vystavení násiliu, emočnej deprivácii, sexuálnemu zneužívaniu alebo závažnej šikane počas svojho detstva a dospievania.
Nie je to tak, že keď bol človek vystavený násiliu, určite ho bude činiť, je však vyššie riziko, že s ním môže mať problém. A rolu hrá aj to, akým spôsobom sa k násiliu stavia spoločnosť.

Ak ho toleruje a nevymedzuje sa voči nemu, jednoduchšie v nej násilie pretrváva. Takisto ak neexistuje pomoc pre ľudí, ktorí sa ho dopúšťajú, je ťažké ho zastaviť tam, kde sa zastaviť dá, teda priamo u nich.
Tiež je dôležité, ako je spoločnosť nastavená v rámci rovnoprávnosti žien a mužov. V spoločnostiach, kde sú veľké rozdiely medzi ľuďmi v rámci hierarchie, je násilia viac než v tých, kde tie rozdiely nie sú také veľké.
Nórsko a Škandinávia sa dnes považujú za akúsi baštu rovnoprávnosti mužov a žien. ATV existuje už od roku 1987. Prečo vznikla potreba vytvoriť takúto organizáciu?
Dá sa povedať, že s násilím majú problém všetky spoločnosti. Je to bežný problém. V Nórsku vzniklo ATV s podporou feministického hnutia, keď sa realizoval projekt zameraný na pochopenie príčin násilia.
Málo ľudí sa pýtalo, čo je za tým, že sa človek násilia dopúšťa. Začalo sa teda hovoriť s mužmi, ktorí mali problém s násilím na svojich partnerkách, aby sme lepšie chápali, čo sa deje a prečo ubližujú svojim najbližším.
V tom čase tu boli traja mužskí kolegovia, ktorí v rámci iniciatívy o ponuke začali viac hovoriť a odvtedy má ATV viac klientov, než sme schopní pokryť. Organizácia má pätnásť pobočiek po celom Nórsku a vyše sto klinických psychológov a psychologičiek. Aj to ukazuje, že táto služba je potrebná.
Dokážu sa ľudia, ktorí vaše služby využívajú, naozaj zmeniť?