Partia kamarátov sedí okolo stola, uvoľnený rozhovor však občas utíchne o nejaký ten hlas. Zväčša preto, že niekto neodolá a pozrie na displej svojho telefónu. Aha, neprijatá správa, iba si ju prečítam a hneď sa vrátim späť do diskusie, pomyslí si.

Okrem správy však dostane nutkavú chuť prebehnúť aj web obľúbených novín a skontrolovať sociálne siete.
Z pár sekúnd je zrazu niekoľko minút a keď konečne odloží telefón nabok, zistí, že niť rozhovoru už dávno stratil.
Aj na tom najlepšom a najzábavnejšom stretnutí či oslave sa vždy nájde niekto, kto sa previní tým, že podľahne lákavým hláseniam svojho telefónu alebo ho zhltne čierna diera instagramu.
Odborníci jav pomenovali "phubbing". Môže sa javiť ako relatívne neškodná, aj keď nepríjemná súčasť moderného života, ale negatívne ovplyvňuje medziľudské vzťahy.
Nová štúdia teraz ukazuje, kto môžu byť najčastejšie takzvaní "phubberi", ktorí často ignorujú ľudí okolo seba a radšej sa venujú telefónu.
Depresia závislosť len zhoršuje
Aj keď predchádzajúce štúdie skúmali phubbing v rôznych vzťahoch - napríklad medzi partnermi alebo rodičmi a deťmi - v kruhu priateľov sa o tom vie zatiaľ pomerne málo.
Už štúdia z roku 2012 poukázala na to, že už aj položenie telefónu na stôl vedľa taniera (a nemusíte sa ho pritom ani dotknúť) pri spoločnom obede, stačí na to, aby sa druhá strana cítila s vami menej prepojená.