Či už trénujete dieťa na nočník, riešite jeho nočné strachy a návaly zlosti, alebo ho učíte empatii a trpezlivosti, je isté, že ako rodič potrebujete jedno: odpovede na otázky, ktoré sa vynárajú takmer bez prestávky.
Preto SME vyzvalo slovenských psychológov, aby zostavili zoznam kníh, ktorý pomôže rodičom zorientovať sa v mnohých výzvach a ťažkostiach, ktoré výchova detí denne prináša. Ponúkame vám ich aj s komentármi psychológov.
Martina Kuis
(školská psychologička, Dunajská Lužná)

Deti ako výzva - R. Dreikurs, a kol. (2012, Adlerovská psychoterapeutická spoločnosť)
Vysvetľuje, čo sa deje v hlave detí, keď "neposlúchajú" a na reálnych príkladoch a situáciách zo života poskytuje užitočné intervencie na riešenie mnohých výchovných problémov, s ktorými sa rodičia denne stretávajú.
Je úžasne ilustrujúca, v príkladoch zo života nájdete chyby, ktoré bežne robíme a aj návod, ako ich zvládnuť užitočnejšie.
Respektovat a být respektován - P. Kopřiva, a kol. (2008, Spirála)
Táto kniha naučí rodičov ako sa rešpektujúcim a rovnocenným prístupom s deťmi rozprávať, zvládať emócie, ale aj nahradiť tresty a pochvaly efektívnejšími spôsobmi motivácie, aby sme ich viedli k zodpovednosti a vytváraniu vlastných hodnôt, ktorými budú žiť.
Považujem ju za "bibliu" každého (nielen) rodiča, keďže je to skutočne praktický návod, ktorý sa dá odfotografovať, vylepiť na chladničku a denne skúšať.
Viktor Križo
(špeciálny pedagóg, psychológ, koordinátor školských podporných tímov, Bratislava)
Nenásilná komunikácia v praxi - M. Rosenberg (2020, Portál)

Je to svetoznáma kniha žiaka Carla Rogersa, zakladateľa humanistickej psychológie a jej aplikovanie na vzťahy, komunikáciu a konflikty.
Marshall bol mediátor mnohých svetových konfliktov v Iráne, Afrike, Juhoslávii. Knihu milujem preto, že ide do skutočnej hĺbky problematiky, vzťahov, prežívania a potrieb človeka bez ohľadu na rolu rodiča, žiaka, učiteľa.
Ľahko čitateľná kniha, jedna z mnohých o tejto téme, je písaná ľahkou, každodennou rečou.
Výchova sa nedá robiť tak, že si človek chytí nejaký problém a chce ho vyriešiť. Potrebuje načrieť hlboko do svojho prežívania, pocitov a potrieb a vedieť to vyjadriť nenásilne "žirafou" rečou namiesto šakalieho jazyka, ktorý bežne používame.
Po dobrém nebo po zlém - Z. Matějček (2015, Portál)