Povedal vám už niekto, že ste milá osoba? Ľudia, ktorí sú milí a príjemní, sú vo svojich komunitách všeobecne veľmi obľúbení. Iní vyhľadávajú ich prítomnosť už len pre to, akú pozitívnu energiu okolo seba šíria.

Nový výskum však naznačuje, že ak je človek milý až príliš, môže to odrážať nižšiu spokojnosť s jeho vlastným životom.
To, aký je človek prívetivý, totiž vo veľkej miere ovplyvňuje aj jeho potenciálne šance šplhať sa čoraz vyššie po kariérnom rebríčku.
Ostatní ho síce majú radi, no nik si ho nevyberie za svojho lídra.
Vychádza to už z jeho charakterovej podstaty - je menej pravdepodobné, že takýto človek pôjde aj "cez mŕtvoly" len pre to, aby získal lepšie postavenie a väčší vplyv.
Prívetivosť bráni dosahovať vlastné ciele
Dvojica výskumníkov Filip Fors Connolly a Ingemar Johansson Sevä zo švédskej Umeå University skúmali, aká je súvislosť medzi extroverziou a prívetivosťou na jednej strane a životnou spokojnosťou či pracovným postavením na strane druhej.
Prívetivosť a extroverzia sú pritom dve z piatich základných charakteristík psychologickej teórie Big five, teda Veľkej päťky, ktorá pomocou štatistických metód dokáže opísať osobnosť človeka.
Škála prívetivosti rozlišuje medzi človekom popudlivým a srdečným, necitlivým a súcitným či sebeckým a nesebeckým, škála extroverzie zas medzi človekom samotárskym a spoločenským či tichým a utáraným.
Už predchádzajúce výskumy ukázali, že ľudia, ktorí majú tendenciu správať sa k iným prívetivo, sú v živote menej spokojní. To sa potvrdilo aj dvojici švédskych vedcov na základe online vzorky 3 780 dospelých z Austrálie, Dánska a Švédska.