Liptovská Mara
Najväčším lákadlom Liptova je počas leta tunajšia vodná nádrž. Na svoje si tu prídu nielen rybári a plavci, ale tiež nadšenci rôznych adrenalínových zábaviek, ktorých tu je k dispozícii hneď niekoľko. Spomeňme napríklad jazdy na vodnom skútri, či na vodných lyžiach, wakeboarding, flyboarding, windsurfing, či padleboarding. Na obľúbenom plážovom kúpalisku v Liptovskom Trnovci nájdete Mara camping s bazénom s lodičkami, nafukovacím hradom, či bungee trampolínou, ktorá zabaví malých aj veľkých. V areáli sa nachádzajú aj preliezky, hojdačky a šmýkačky. Na pláži je k dispozícii aj požičovňa vodných športových potrieb, ako sú vodné skútre, kajaky, vodné bicykle a veľa iných.
Ďalším obľúbeným rekreačným strediskom je Marina Liptov v Bobrovníku s prístaviskom pre lode, verejnou plážou, mólom s barom. Aj tu nájdete požičovňu lodí aj bicyklov. Veľmi populárna je tu medzi turistami hodinová vyhliadková plavba po Liptovskej Mare na lodi, či katamaráne. Kapitán vám počas plavby porozpráva o histórii vzniku vodnej nádrže a prevedie vás jej všetkými zátokami.

Pokiaľ chcete zažiť niečo netradičné, navštívte areál reštaurácie Rybáreň NA HÁKU v Liptovskej Sielnici. Okrem skvelých rybích špecialít sa tu nachádza aj jazierko, v ktorom si každý návštevník môže s udicou vyloviť svojho pstruha. Za 8 eur si tu kúpite rybársky lístok a zapožičiate udicu. Ulovenú rybu si tu môžete nechať pripraviť a skonzumovať, prípadne si ju za poplatok vziať domov, alebo ju odovzdať obsluhe. Tým, ktorí ešte nikdy ryby nelovili tu personál pomôže a vysvetlí, ako na to. Nie je to nič náročné a bez problémov to tu zvládajú aj menšie deti. Tie sa tu môžu vyšantiť aj na detskom ihrisku, zahrať si futbal, prípadne si zastrieľať z luku.

Tatralandia
Pokiaľ toto leto neplánujete dovolenku pri mori, nevadí. Za vodou, osviežením a zábavou sa môžete vybrať do aquaparku Tatralandia pri Liptovskom Mikuláši. Nájdete tu 14 bazénov so slanou, termálnou aj čírou vodou, 28 šmýkačiek a toboganov, a rôzne zábavné atrakcie, vnútorný tropický raj Tropical Paradise s palmami, pirátskou loďou a štyrmi bazénmi s morskou aj čírou vodou, či Karibský komplex s relaxačným bazénom s bublinkami, masážnymi posteľami, vodnými tryskami, plaveckou časťou s protiprúdom a detským bazénom. V areáli nájdete aj Wellness & Spa centrum, surfovací komplex Surf Waves, ale aj tematické ubytovanie v chatkách v Holiday Village.

Vedľa aquaparku sa môžete vydať za zvieratkami do rodinného parku ZOO KONTAKT. Budete tu mať možnosť zoznámiť sa so svetom zvierat a zažiť aj priamy kontakt so zvieratami, ktoré sa narodili v ľudskej opatere a v prírode by neprežili. V zoo je v súčasnosti viac ako 400 zvierat a to od bežných druhov až po tie exotické. Počas návštevy Zoo môžu návštevníci vidieť zblízka medveďa, tigra, pumy, veveričky, servala, rysa, líšky, pelikány, či navštíviť voliéru s krotkými papagájmi. Zvieratá je možné kŕmiť a aj sa s nimi odfotografovať. Deti majú možnosť zajazdiť si na poníkoch a sú pre nich pripravené aj rôzne atrakcie, ako kolotoče, zrkadlový labyrint, adrenalínová jazda na vodnej strele, prípadne Svet miniatúr so zmenšeninami svetových stavieb z kovu, ktoré dosahujú výšku až 7 metrov. V areáli sa môžete previezť vláčikom, deti si môžu zaplávať na loďkách loďky, zahrať sa na pieskovisku aj na golfovom ihrisku. V obnovenom amfiteátri sa počas leta konajú rôzne kultúrne akcie.

Ak ste milovníci adrenalínu a nebudú vám stačiť napríklad jazdy na tobogánoch, pri vstupe do zooparku sa nachádza budova Hurricane Factory, kde si užijete perfektný zážitok z lietania. V tejto na Slovensku jedinej adrenalínovej atrakcii môžete zažiť pocit voľného pádu ako napríklad pri zoskoku z lietadla, ale bez pocitu strachu z výšky. V budove sa nachádza presklená letová komora široká zhruba 4 metre a vysoká 14 metrov, v ktorej prúdi vzduch rýchlosťou až do 270 km/h. Vy si tu však zalietate v bezpečnej výške a pod neustálym dohľadom inštruktora. K lietaniu nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti, inštruktor vám dá pred lietaním iba malú inštruktáž ako počas lietania ovládať svoje telo. Tento netradičný a bezpečný šport a zábava sem láka tak dospelých ako aj deti.

Liptovský Ján
V obci Liptovský Ján, ktorú preslávilo aj to, že sa v nej nachádza viacero kaštieľov a kúrií sa nachádza viacero atrakcii najmä pre rodiny s deťmi. V Podzemí pod vežami sa vyberte do Mincovníčkova, expozície venovanej životu mince. Dozviete sa tu z akých kovov sa mince vyrábali, prezriete si raznicu a celý proces razenia mince. Absolvujete aj prehliadku starej zrekonštruovanej bane, ktorú osvetľujú olejové kahance. Ďalšou atrakciou obce je park miniatúr Minislovensko, kde sa nachádzajú modely viacerých významných slovenských kultúrnych pamiatok, v mierke 1:25. Uvidíte tu napríklad miniatúru Bojnického zámku, hradu Strečno, Radnice v Levoči, či drevený kostolík v Hervartove. To všetko pod holým nebom v príjemnom, upravenom lesoparku s lavičkami. Najväčším lákadlom pre najmenších je tu veľký model záhradnej železnice so stanicami, tunelmi a jazdiacimi vláčikmi. Dĺžka tratí je spolu 300 metrov.

Kúsok odtiaľ sa nachádza aj miniareál Piesočkovo, kde si môžete pozrieť veľké rozprávkové postavy vytvorené z piesku. Počas horúcich letných dní určite dobre padne aj návšteva Malej Stanišovskej jaskyne, ktorá sa nachádza kúsok za Liptovským Jánom. Pri vstupe do jaskyne vyfasuje každý návštevník lampu - čelovku a s ňou budete počas hodinovej prehliadky so sprievodcom spoznávať čarovné podzemie jaskyne so skalnými stenami a útvarmi, ktoré tu za milióny rokov vymodelovala voda. Nezabudnite si so sebou vziať aspoň sveter. V podzemí sa teplota pohybuje okolo 6 C.

Čutkovská dolina
Len kúsok od Ružomberka nájdete jednu z najkrajších liptovských dolín, ktorá je obľúbeným výletným miestom. Na jej začiatku sa nachádza viacero kolíb so stravovacími a ubytovacími službami, rybník so pstruhmi, salaš aj menšia priehrada. Lákadlom je tu aj detský zábavný park Obrovo s rôznymi atrakciami. Ihrisko je pomenované podľa obra Čutka, ktorý sa tu kedysi dávno narodil, vraj tu stále býva. Viaceré predmety v nadživotnej veľkosti, ktoré sa tu nachádzajú, sú s ním spojené. Uvidíte tu napríklad Obrove zuby, hru Človeče nehnevaj sa, šachovú hru Dáma, jeho posteľ aj pastelky. Všetko v nadrozmerných veľkostiach. Na ihrisku si vyskúšate lukostreľbu, detský ZipLine, lanové prekážky, hojdačky a ďalšie atrakcie.

Za ihriskom sa dajú zapožičať aj trekové bicykle, e-biky aj e-kolobežky na ktorých sa vydáte na výlet do okolia po značených aj neznačených trasách, ktoré sú vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj pre profesionálnych jazdcov. Počas letnej sezóny je ideálne si ich vopred zarezervovať. A pre tých, čo majú radi adrenalín tu je k dispozícii aj ZipLine - Obrova žinka. Počas 210 metrovej jazdy si užijete výhľad na dolinu, obzriete si z 20 metrovej výšky tunajšie koliby, priehradu, či celý areál Obrovo. Dolina je východiskovým bodom pre turistiku do okolitých kopcov Veľkej Fatry. Vedie tu náučný chodník Známa – Neznáma Čutkovská dolina, dlhý niečo vyše 6 kilometra. Na jeho trase sa nachádza viacero informačných tabúľ, mostíkov a lavičiek. Najväčšími lákadlami trasy sú až 24 metrov vysoký vodopád a 64 metrov dlhá tiesňava.

Vlkolínec
Obec býva mylne označovaná za múzeum, či skanzen, no nie je to tak a domáci to nemajú radi. Oficiálne sa označuje ako pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Vlkolínec má aktuálne 21 stálych obyvateľov, z ktorých väčšina je ešte v produktívnom veku. Z celkového počtu 55 domov je dnes trvalo obývaných sedem. Prevažnú väčšinu prechodne obývaných domov majitelia využívajú na oddych pre vlastnú potrebu a niekoľko ďalších dávajú do prenájmu ako chalupy na rekreáciu. Prvá zmienka o osade pochádza z roku 1461 a jej vzhľad sa vyvíjal prirodzene. Keď dokončili stavby zrubových domov, nerovnosti stien zatierali hlinou. Následne boli drevenice ošetrené farebným vápenným náterom, čo je ich unikát. Domy tu majú spravidla tri priestory – izbu, pitvor a komoru. Veľká izba slúžila celej rodine na spanie, domáce práce, varenie aj jedenie. Pitvor bola vstupná miestnosť v strede domu, ktorá sa postupne zmenila na kuchyňu, a komoru ľudia využívali na skladovanie potravín. Za domom sa nachádzali dvory s hospodárskymi stavbami. Za pamiatkovú rezerváciu vyhlásili Vlkolínec v roku 1977. Jeho výnimočnosť ocenilo aj UNESCO, keď ho v decembri 1993 zapísalo do svojho Zoznamu. Obec ročne navštívia tisíce turistov a stáva sa, že omylom vojdú aj do súkromných domov a dvorov, mysliac si, že sú súčasťou expozície. V skutočnosti však ako múzeum slúži len jedno obydlie – Roľnícky dom s expozíciou tradičného bývania a života. Okrem neho možno navštíviť ešte Dom UNESCO s expozíciou venovanou Vlkolíncu, Kostol navštívenia Panny Márie, kolibu salaša, či minigalériu v sýpke. Za pozornosť tu stojí aj zrubová studňa v strede osady aj drevená zvonica z roku 1770.

Ďalšie fotografie nájdete v galérií: