SME
Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana
reklama

Leto na Liptove pre všetkých: Krásne prírodné lokality, vodná zábava, detské atrakcie aj adrenalín

Región ponúka veľa skvelých možností.

Liptovská Mara - Marina LiptovLiptovská Mara - Marina Liptov (Zdroj: OOCR Region Liptov)

Liptovská Mara
Najväčším lákadlom Liptova je počas leta tunajšia vodná nádrž. Na svoje si tu prídu nielen rybári a plavci, ale tiež nadšenci rôznych adrenalínových zábaviek, ktorých tu je k dispozícii hneď niekoľko. Spomeňme napríklad jazdy na vodnom skútri, či na vodných lyžiach, wakeboarding, flyboarding, windsurfing, či padleboarding. Na obľúbenom plážovom kúpalisku v Liptovskom Trnovci nájdete Mara camping s bazénom s lodičkami, nafukovacím hradom, či bungee trampolínou, ktorá zabaví malých aj veľkých. V areáli sa nachádzajú aj preliezky, hojdačky a šmýkačky. Na pláži je k dispozícii aj požičovňa vodných športových potrieb, ako sú vodné skútre, kajaky, vodné bicykle a veľa iných.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším obľúbeným rekreačným strediskom je Marina Liptov v Bobrovníku s prístaviskom pre lode, verejnou plážou, mólom s barom. Aj tu nájdete požičovňu lodí aj bicyklov. Veľmi populárna je tu medzi turistami hodinová vyhliadková plavba po Liptovskej Mare na lodi, či katamaráne. Kapitán vám počas plavby porozpráva o histórii vzniku vodnej nádrže a prevedie vás jej všetkými zátokami.

Pokiaľ chcete zažiť niečo netradičné, navštívte areál reštaurácie Rybáreň NA HÁKU v Liptovskej Sielnici. Okrem skvelých rybích špecialít sa tu nachádza aj jazierko, v ktorom si každý návštevník môže s udicou vyloviť svojho pstruha. Za 8 eur si tu kúpite rybársky lístok a zapožičiate udicu. Ulovenú rybu si tu môžete nechať pripraviť a skonzumovať, prípadne si ju za poplatok vziať domov, alebo ju odovzdať obsluhe. Tým, ktorí ešte nikdy ryby nelovili tu personál pomôže a vysvetlí, ako na to. Nie je to nič náročné a bez problémov to tu zvládajú aj menšie deti. Tie sa tu môžu vyšantiť aj na detskom ihrisku, zahrať si futbal, prípadne si zastrieľať z luku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tatralandia
Pokiaľ toto leto neplánujete dovolenku pri mori, nevadí. Za vodou, osviežením a zábavou sa môžete vybrať do aquaparku Tatralandia pri Liptovskom Mikuláši. Nájdete tu 14 bazénov so slanou, termálnou aj čírou vodou, 28 šmýkačiek a toboganov, a rôzne zábavné atrakcie, vnútorný tropický raj Tropical Paradise s palmami, pirátskou loďou a štyrmi bazénmi s morskou aj čírou vodou, či Karibský komplex s relaxačným bazénom s bublinkami, masážnymi posteľami, vodnými tryskami, plaveckou časťou s protiprúdom a detským bazénom. V areáli nájdete aj Wellness & Spa centrum, surfovací komplex Surf Waves, ale aj tematické ubytovanie v chatkách v Holiday Village.

Vedľa aquaparku sa môžete vydať za zvieratkami do rodinného parku ZOO KONTAKT. Budete tu mať možnosť zoznámiť sa so svetom zvierat a zažiť aj priamy kontakt so zvieratami, ktoré sa narodili v ľudskej opatere a v prírode by neprežili. V zoo je v súčasnosti viac ako 400 zvierat a to od bežných druhov až po tie exotické. Počas návštevy Zoo môžu návštevníci vidieť zblízka medveďa, tigra, pumy, veveričky, servala, rysa, líšky, pelikány, či navštíviť voliéru s krotkými papagájmi. Zvieratá je možné kŕmiť a aj sa s nimi odfotografovať. Deti majú možnosť zajazdiť si na poníkoch a sú pre nich pripravené aj rôzne atrakcie, ako kolotoče, zrkadlový labyrint, adrenalínová jazda na vodnej strele, prípadne Svet miniatúr so zmenšeninami svetových stavieb z kovu, ktoré dosahujú výšku až 7 metrov. V areáli sa môžete previezť vláčikom, deti si môžu zaplávať na loďkách loďky, zahrať sa na pieskovisku aj na golfovom ihrisku. V obnovenom amfiteátri sa počas leta konajú rôzne kultúrne akcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak ste milovníci adrenalínu a nebudú vám stačiť napríklad jazdy na tobogánoch, pri vstupe do zooparku sa nachádza budova Hurricane Factory, kde si užijete perfektný zážitok z lietania. V tejto na Slovensku jedinej adrenalínovej atrakcii môžete zažiť pocit voľného pádu ako napríklad pri zoskoku z lietadla, ale bez pocitu strachu z výšky. V budove sa nachádza presklená letová komora široká zhruba 4 metre a vysoká 14 metrov, v ktorej prúdi vzduch rýchlosťou až do 270 km/h. Vy si tu však zalietate v bezpečnej výške a pod neustálym dohľadom inštruktora. K lietaniu nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti, inštruktor vám dá pred lietaním iba malú inštruktáž ako počas lietania ovládať svoje telo. Tento netradičný a bezpečný šport a zábava sem láka tak dospelých ako aj deti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Liptovský Ján
V obci Liptovský Ján, ktorú preslávilo aj to, že sa v nej nachádza viacero kaštieľov a kúrií sa nachádza viacero atrakcii najmä pre rodiny s deťmi. V Podzemí pod vežami sa vyberte do Mincovníčkova, expozície venovanej životu mince. Dozviete sa tu z akých kovov sa mince vyrábali, prezriete si raznicu a celý proces razenia mince. Absolvujete aj prehliadku starej zrekonštruovanej bane, ktorú osvetľujú olejové kahance. Ďalšou atrakciou obce je park miniatúr Minislovensko, kde sa nachádzajú modely viacerých významných slovenských kultúrnych pamiatok, v mierke 1:25. Uvidíte tu napríklad miniatúru Bojnického zámku, hradu Strečno, Radnice v Levoči, či drevený kostolík v Hervartove. To všetko pod holým nebom v príjemnom, upravenom lesoparku s lavičkami. Najväčším lákadlom pre najmenších je tu veľký model záhradnej železnice so stanicami, tunelmi a jazdiacimi vláčikmi. Dĺžka tratí je spolu 300 metrov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kúsok odtiaľ sa nachádza aj miniareál Piesočkovo, kde si môžete pozrieť veľké rozprávkové postavy vytvorené z piesku. Počas horúcich letných dní určite dobre padne aj návšteva Malej Stanišovskej jaskyne, ktorá sa nachádza kúsok za Liptovským Jánom. Pri vstupe do jaskyne vyfasuje každý návštevník lampu - čelovku a s ňou budete počas hodinovej prehliadky so sprievodcom spoznávať čarovné podzemie jaskyne so skalnými stenami a útvarmi, ktoré tu za milióny rokov vymodelovala voda. Nezabudnite si so sebou vziať aspoň sveter. V podzemí sa teplota pohybuje okolo 6 C.

Čutkovská dolina
Len kúsok od Ružomberka nájdete jednu z najkrajších liptovských dolín, ktorá je obľúbeným výletným miestom. Na jej začiatku sa nachádza viacero kolíb so stravovacími a ubytovacími službami, rybník so pstruhmi, salaš aj menšia priehrada. Lákadlom je tu aj detský zábavný park Obrovo s rôznymi atrakciami. Ihrisko je pomenované podľa obra Čutka, ktorý sa tu kedysi dávno narodil, vraj tu stále býva. Viaceré predmety v nadživotnej veľkosti, ktoré sa tu nachádzajú, sú s ním spojené. Uvidíte tu napríklad Obrove zuby, hru Človeče nehnevaj sa, šachovú hru Dáma, jeho posteľ aj pastelky. Všetko v nadrozmerných veľkostiach. Na ihrisku si vyskúšate lukostreľbu, detský ZipLine, lanové prekážky, hojdačky a ďalšie atrakcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za ihriskom sa dajú zapožičať aj trekové bicykle, e-biky aj e-kolobežky na ktorých sa vydáte na výlet do okolia po značených aj neznačených trasách, ktoré sú vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj pre profesionálnych jazdcov. Počas letnej sezóny je ideálne si ich vopred zarezervovať. A pre tých, čo majú radi adrenalín tu je k dispozícii aj ZipLine - Obrova žinka. Počas 210 metrovej jazdy si užijete výhľad na dolinu, obzriete si z 20 metrovej výšky tunajšie koliby, priehradu, či celý areál Obrovo. Dolina je východiskovým bodom pre turistiku do okolitých kopcov Veľkej Fatry. Vedie tu náučný chodník Známa – Neznáma Čutkovská dolina, dlhý niečo vyše 6 kilometra. Na jeho trase sa nachádza viacero informačných tabúľ, mostíkov a lavičiek. Najväčšími lákadlami trasy sú až 24 metrov vysoký vodopád a 64 metrov dlhá tiesňava.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vlkolínec
Obec býva mylne označovaná za múzeum, či skanzen, no nie je to tak a domáci to nemajú radi. Oficiálne sa označuje ako pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Vlkolínec má aktuálne 21 stálych obyvateľov, z ktorých väčšina je ešte v produktívnom veku. Z celkového počtu 55 domov je dnes trvalo obývaných sedem. Prevažnú väčšinu prechodne obývaných domov majitelia využívajú na oddych pre vlastnú potrebu a niekoľko ďalších dávajú do prenájmu ako chalupy na rekreáciu. Prvá zmienka o osade pochádza z roku 1461 a jej vzhľad sa vyvíjal prirodzene. Keď dokončili stavby zrubových domov, nerovnosti stien zatierali hlinou. Následne boli drevenice ošetrené farebným vápenným náterom, čo je ich unikát. Domy tu majú spravidla tri priestory – izbu, pitvor a komoru. Veľká izba slúžila celej rodine na spanie, domáce práce, varenie aj jedenie. Pitvor bola vstupná miestnosť v strede domu, ktorá sa postupne zmenila na kuchyňu, a komoru ľudia využívali na skladovanie potravín. Za domom sa nachádzali dvory s hospodárskymi stavbami. Za pamiatkovú rezerváciu vyhlásili Vlkolínec v roku 1977. Jeho výnimočnosť ocenilo aj UNESCO, keď ho v decembri 1993 zapísalo do svojho Zoznamu. Obec ročne navštívia tisíce turistov a stáva sa, že omylom vojdú aj do súkromných domov a dvorov, mysliac si, že sú súčasťou expozície. V skutočnosti však ako múzeum slúži len jedno obydlie – Roľnícky dom s expozíciou tradičného bývania a života. Okrem neho možno navštíviť ešte Dom UNESCO s expozíciou venovanou Vlkolíncu, Kostol navštívenia Panny Márie, kolibu salaša, či minigalériu v sýpke. Za pozornosť tu stojí aj zrubová studňa v strede osady aj drevená zvonica z roku 1770.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšie fotografie nájdete v galérií:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 7. V Bratislave sa koná Globsec
 8. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 1. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 2. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?
 4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 5. Pacientom so sklerózou multiplex dokážu skvalitniť život
 6. Slováci radi investujú s bankami
 7. Content agency mení svoje meno na Contedy
 8. Ako správne napúšťať bazén
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 093
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 941
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 8 033
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 278
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 4 977
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 650
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 477
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 034
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mária Melková.

Mária Melková je autorkou projektu Zošívané rodiny.


29. máj
Ilustračný obrázok

Slovenský prieskum ukázal, že po materskej prichádzajú nižšie zárobky.


24. máj
Dermatologička MUDr. Jana Housková

Takto to zvládnete doma! S odborníčkou sa pozrieme aj na obľúbenú IPL epiláciu.


25. máj
Kakaové palacinky s ricottou

Jemný syr si nájde svoje miesto v sladkých koláčoch a zákuskoch, výborne sa hodí k cestovinám a slaným palacinkám.


SMEženy 25. máj
reklama

Blogy SME

 1. Monika Bošková: Moja záhrada. Od projektu po realizáciu
 2. Lukáš Zeleník: Od kašľu k nádoru
 3. Magdaléna Cifrová: Rozhovory s rodičmi
 4. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Fajn šalát po sviatkoch
 5. Viera Spišáková: Trapasy pôrodnícke
 6. Unicef Slovensko: Ženy a dievčatá sveta
 7. Pavel Panák: Vliv sexuálního zneužívání dětí a mladistvých v (nejen) církevním prostředí na zdravotní stav v dospělosti
 8. Jana Žilková: Pôrod v Mongolsku (a sme štyria)
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 795
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 92 079
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 620
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 490
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 440
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 546
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 490
 8. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 436
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu