"Hocikomu sa môže stať, že na túre spadne a zraní sa, no je veľmi veľa prípadov, keď ľudia volajú horskú záchrannú službu len preto, že podcenili oblečenie, obuv alebo nemali dostatok tekutín. Dá sa povedať, že ich je drvivá väčšina," hovorí pre SME profesionálny horský záchranár JAKUB FILIPKO.
Leto automaticky neznamená, že môžete ísť do hôr naľahko a aj v batohu je podľa neho dobré mať systém. Namiesto nožíka sú v ňom užitočnejšie obväz či leukoplast.
Aké najčastejšie chyby robíme, keď sa balíme na turistiku?
1. Nevezmeme si dostatočné zásoby jedla a vody

Čo sa týka zásob vody, je vždy lepšie zobrať si viac ako menej. Aj za cenu ťažšieho batoha, myslí si Filipko.
Na rôznych fórach si môžete ešte pred túrou zistiť, či je na trase studnička, alebo iný zdroj vody, kde si môžete doplniť zásoby.
"Keď viem, že na trase nie je nič, radšej si zoberiem o fľašu navyše," radí záchranár. Dôležité je podľa neho mať vždy poruke aj niečo sladké - tyčinku či tabuľku čokolády.
"Ľudský organizmus dokáže pracovať veľmi dlho aj vo vypätej situácii, no len čo mu začne chýbať cukor, človek stráca koncentráciu aj koordináciu," upozorňuje na hrozbu hypoglykémie pri vysokej fyzickej záťaži.
Zdrojom energie, ktoré navyše nezaberie veľa miesta v batohu, môže byť aj sušené mäso či rôzne formy dehydrovanej stravy.