Na prvý pohľad spájajú bývalého českého poslanca Dominika Feriho a slovenského poslanca Jána Heráka dve veci – obaja majú na krku obvinenia zo sexuálneho násilia, respektíve zneužívania, a u oboch sa škandály prevalili v približne rovnakom čase, hoci ich údajné činy sú staršieho dáta.
V skutočnosti je spoločných menovateľov viac. Aj Feri, aj Herák si so sebou niesli imidž mládežníckych vzorov, do istej miery aj autorít.
Feri v role influencera, ktorý ako moderný poslanec dokázal k politike pritiahnuť aj mladšiu generáciu, Herák ako človek s minulosťou v detskom domove, ktorý organizoval tábory pre deti z podobných pomerov a ktorému sa podarilo dostať do parlamentu.
Obvinenia naznačujú, že obaja zneužili svoje postavenie a moc, a to nie jednorazovým skratom ústiacim do násilia, ale opakovane a na viacerých ženách či dievčatách.
Takéto správanie nabáda k otázke, aké sú charakteristiky páchateľov sexuálneho zneužívania a obťažovania a či majú pocit beztrestnosti. Navonok sa totiž môže zdať, že nemajú strach z odhalenia a sú presvedčení, že sa nikto neodváži o ich správaní prehovoriť na polícii alebo na verejnosti.
Kto mlčí, ten nesvedčí

"Páchatelia nesú za sexuálne násilie len zriedkakedy reálne následky," hovorí psychologička Zuzana Očenášová, expertka na výskum a monitoring v oblasti násilia páchaného na ženách. V pocite, že im ich činy prejdú, nahráva podľa nej páchateľom fakt, že len minimum prípadov je ohlásených na polícii, prípadne zverejnených.
"Ak k tomu aj dôjde, ženy bývajú často spochybňované klasickými otázkami: Prečo to hovorí až teraz? Čo tým získa? Prečo ho chce zdiskreditovať? Toto spolu s mýtmi o násilí vytvára predstavu, že pravda je niekde uprostred, obaja majú svoj podiel viny a sexuálne násilie sa relativizuje," vraví.
Aj na túto skutočnosť sa páchatelia môžu spoliehať, a to opakovane.
Podľa výskumu Inštitútu pre výskum práce a rodiny z roku 2017 zažilo sexuálne násilie v živote asi stotisíc žien na Slovensku. Najčastejšie išlo o znásilnenie (38 percent), pokus o znásilnenie (42 percent), vynútený súhlas so sexom zo strachu (36 percent) a nútené dotyky na intímnych miestach (35 percent). Podľa prieskumu len 11,2 percenta z nich ohlásilo prípad na polícii.