Predstavte si takúto situáciu. Trieda štvorročných škôlkarov má poobede voľný program. Niektoré deti si kreslia, ďalšie vytiahli stavebnicu a zopár z nich si listuje vo svojich obľúbených rozprávkových knihách.
Iba dvaja chlapci sa začnú klbčiť, udierať a hádať pre autíčko, s ktorým sa chcú hrať obaja.

Pohotová pani učiteľka rýchlo priskočí k nim, odtiahne ich od seba, dohovorí im a ich hádku razantne ukončí. Tendenciu okamžite zasiahnuť a napraviť nevhodné správanie detí má väčšina pedagógov.
Japonskí učitelia však na to idú inak. Pri fyzickom súboji detí v materských školách sa im osvedčila opačná stratégia. Nezasahujú a držia sa od zápasu bokom, dokonca sa v istých situáciách úplne vzdialia.
Tento spôsob vzdelávania a tým nepriame vedenie detí, aby sa naučili vhodnému správaniu prostredníctvom svojich skúseností s riešením konfliktov, zaujal aj pozornosť vedcov zo západných krajín.
Japonská technika na udržiavanie poriadku a disciplíny zvaná Mimamoru sa javí ako mimoriadne účinná.
Je lepšie čakať či zasiahnuť?
Japonci veria, že v podobných situáciách netreba, aby dospelý okamžite zareagoval a zastavil detský duel v zárodku. Zámerne svoj zásah odkladajú a berú na seba radšej rolu nezávislých pozorovateľov ako ráznych nastoľovateľov mieru.
Nezhody si vyriešia deti. A prospeje im to.