Že je pozitívna na ochorenie covid-19, sa Slávka Turčanová dozvedela cestou z nemocnice. Stalo sa tak vlani počas vrcholiacej druhej vlny pandémie.
Testy jej robili priamo v pražskej Fakultnej nemocnici Motol, kde pravidelne absolvuje zákrok potrebný na udržanie jej zdravotného stavu po transplantácii pľúc.
Ľudí ako Turčanová, ktorí trpia vzácnym pľúcnym ochorením alebo absolvovali transplantáciu pľúc, sú na Slovensku len stovky.
Počas pandémie patria do rizikovej skupiny. Ochorenie covid-19 sa však nevyhlo ani im, hoci paradoxne na vlaňajší príchod pandémie boli v istom zmysle pripravení lepšie ako ľudia bez zdravotných ťažkostí.
Bála som sa, ale bola som realistická
Pľúcne choroby prinášajú ľuďom do života rôzne obmedzenia. Súvisia najmä so zníženou kapacitou pľúc a zníženou kondíciou. V jej dôsledku sa často nemôžu venovať ani bežným aktivitám, akými sú chôdza či nakupovanie.

„Keď vypukla pandémia, mala som už dávno všetky obmedzenia v malíčku. Chrániť sa, nestretávať sa s ľuďmi, nosiť rúško a tráviť čas doma, teda veci, ktoré sa všetci museli len učiť, boli a sú pre mňa úplne normálne,“ hovorí Turčanová, ktorá od detstva až do transplantácie bojovala s idiopatickou pľúcnou fibrózou.
Ide o ochorenie, pri ktorom dochádza k postupným zmenám pľúcneho tkaniva. Pľúca sú v dôsledku týchto zmien menšie, tuhé a nedochádza v nich k dobrej výmene plynov. Pacienti tak majú vážne problémy s dýchaním.
Celosvetovo trpia idiopatickou pľúcnou fibrózou približne tri milióny ľudí a na Slovensku zhruba 150.