Mentálne zdravie sa stalo počas pandémie často skloňovanou témou. Ľudia sa na dlhý čas dostali do situácií, ktoré boli pre nich nečakané a prinášali často nepríjemné zistenia. Napríklad, že s dlhoročnou partnerkou si zrazu nemáte čo povedať. Alebo vedeli, že v živote potrebujú zmenu. Ale nevedeli, ako na to. "Vždy musíme začať od seba," radí párová poradkyňa VERONIKA RAGAN.
Čo zmenil covid vo vašej práci párovej poradkyne?
Asi to, že teraz robím iba v online svete. Predtým som mala vlastnú prax v Bojniciach, kde som sa naživo stretávala s klientmi z regiónu.
Vďaka online priestoru môžem byť v kontakte s ľuďmi z celého Slovenska. Začala som spolupracovať aj s ľuďmi z Čiech alebo so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.
Prináša to zaujímavé momenty, keď počas jedného dňa komunikujem s klientmi na Slovensku, ale aj z USA či z Južnej Kórey.
Rozhovor v online priestore a naživo je veľmi odlišný. Ktorá forma je lepšia?
Záleží na klientovi. Tí, ktorí predtým chodili na normálne sedenia, tak mali s online formou trochu problém. Je však veľa klientov, ktorým táto forma maximálne vyhovuje. Cítia sa bezpečnejšie a ľahšie a jednoduchšie sa otvoria.
Aj pre mňa to bolo na začiatku náročnejšie, pretože pracujem aj s neverbálnym prejavom človeka a zachytávam, čo a ako hovorí. To je pri online sedení komplikovanejšie. Ale zvykla som si a našla cesty, ako si klienta viac všímať.
Stretli ste sa s tým, že by si niektorý klient odmietol zapnúť kameru, lebo sa mu ťažšie hovorilo o svojich problémoch?

S týmto som sa zatiaľ stretla iba raz. Ale po úvodných pätnástich minútach si klientka zapla kameru.
Väčšinou sa mi totiž ozvú ľudia, ktorí si uvedomujú, že majú problém, a vedia, čo všetko terapia znamená.
Nájdu sa však aj takí, ktorí uprednostňujú písomnú komunikáciu. Už na druhom sedení sa to však zmení a komunikujeme cez kameru.
Priniesol vám covid viac klientov?
Od novembra či decembra sa mi začal zvyšovať počet klientov a teraz som vo fáze, že mám na mesiac dopredu obsadené termíny.
Zároveň si myslím, že to nie spôsobené len covidom, ale aj tým, že téma mentálneho zdravia sa začala na Slovensku dostávať viac do popredia a pre ľudí je normálne, že sa s vlastnými smútkami obracajú na terapeutov a psychológov.
Trápi vašich klientov niečo iné ako pred pandémiou?
Skôr si myslím, že covidom sa predchádzajúce problémy len znásobili a viac vyplávali na povrch.