BRATISLAVA. Je deväť hodín ráno a skupinka pätnástich detí v softshellových bundách, nepremokavých nohaviciach a gumákoch netrpezlivo čaká na okraji petržalského lesa. Deň sa pre ne vždy začína až tam - v ich vlastnej lesnej obývačke.
Na pníkoch, ktoré im darovali miestni lesníci, majú poodkladané batohy, v tráve ševelí studený jarný vietor.
„Ideme pomôcť Marte rozložiť tú celtu?“ pýta sa sprievodkyňa Lucia detí, ktoré sa nadšene naháňajú medzi kríkmi.
Nie sú to bežní škôlkari a ani Marta s Luciou nie sú bežné panie učiteľky.
Všetci sú súčasťou lesného klubu Neškôlka, v ktorom deň čo deň vymieňajú papuče a pohodlie tried za čerstvý vzduch a zablatené topánky. Veria totiž, že príroda je po rodičovskom náručí druhým najlepším miestom na rast dieťaťa, a preto sú vonku, kedykoľvek sa dá.
Neprekáža im dážď, mráz ani špina za nechtami.
„Vzdelávacie štandardy dokážeme napĺňať, aj keď sme väčšinu času vonku. Vďaka prírode, komunite a rešpektujúcemu prístupu sa naše deti rozvíjajú komplexne a zároveň s radosťou,“ hovorí koordinátorka Neškôlky Viera Mojzešová.
Kým v severských krajinách sú lesné škôlky fenoménom už od šesťdesiatych rokov minulého storočia, na Slovensku ich máme len okolo tridsať.
Prečo? Naša legislatíva ich vôbec nepozná.
Pavúčie aktivity
Detská vrava a nadšené výkriky sa miešajú so štebotom vtákov, šušťanie čerstvých korún stromov sa zas prelína so šuchotom detských nôh na lesných cestičkách.

„Mám ťa v sieti, mám ťa v sieti, “ kričí jeden z chlapcov na kamaráta.
Veľkú sieť zavesenú na kmeňoch stromov deti vyrobili z bavlniek, tento mesiac sa venujú téme hmyzu.
Keď sa zhromaždia okolo rozprestretej celty na zemi, aby si spoločne zacvičili a poriadne sa ponaťahovali, napodobňujú pri tom pavúky - najskôr drobným cupotom, neskôr veľkými skokmi.
Iba jeden z drobcov sa do kruhu nepridal. Nik ho však nenútil. Sám dobre vie, že ak sa nepridá na začiatku, musí stáť celý čas bokom.
„Učíme deti, že musia vedieť znášať následky za svoje rozhodnutia a činy. Ak sa pridať nechce, nemusí, ale počas hry už nesmie ostatných vyrušovať,“ vysvetľuje princípy ich fungovania sprievodkyňa Lucia.
Pedagogické vzdelanie tu nie je najdôležitejšou podmienkou.